Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Żydów Polskich - "Tę wystawę się przeżywa"

Karolina Kowalska
muzeum historii żydów polskich wystawa stała
muzeum historii żydów polskich wystawa stała MHŻP
Wystawa stała w Muzeum Historii Żydów Polskich to wielki krok w myśleniu o współczesnym muzealnictwie - co do tego eksperci są zgodni. Co sprawia, że to jedna z najciekawszych i najnowocześniejszych realizacji w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat?

Muzeum Historii Żydów Polskich - "Tą wystawę się przeżywa"

To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju po upadku komunizmu. Prezydenci Polski i Izraela, wraz z oficjelami z obu państw, w obecności darczyńców i świadków historii, uroczyście otworzyli wystawę stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich. Dlaczego ta ekspozycja jest tak wyjątkowa?

Co oczywiste, ze względu na temat, który podejmuje, czyli wielowiekową obecność Żydów na ziemiach polskich i ich nieoceniony wkład w polską kulturę. Po mrocznych czasach II wojny światowej i komunizmu ten powrót do podkreślania obecności Żydów w naszej historii jest znaczący i ważny. Ale – co równie ważne – to najnowocześniejsza, najbardziej kosztowna, multimedialna i najstaranniejsza wystawa stworzona w polskim współczesnym muzealnictwie.

Na wystawę składa się osiem galerii, a ekspozycja, nad którą pracowało 120 historyków i muzealników z Polski, Izraela i USA, wykorzystuje oryginalne przedmioty, repliki i modele, nagrania audio, zdjęcia, filmy i animacje komputerowe.

Wystawa stała ma charakter narracyjny, co oznacza, że nie skupia się na prezentowaniu obiektów, ale na opowiedzeniu historii za pomocą zabytkowych przedmiotów historycznych, multimediów, scenografii, grafik, kopii i modeli. Projekt narracji historycznej powstawał przez sześć lat. Skupił wielu polskich i światowych najwybitniejszych specjalistów od historii Żydów polskich. Ekspozycja została wykonana według projektu firm Event Communications z Wielkiej Brytanii oraz Nizio Design International z Polski.

Na wystawie znalazło się 170 oryginalnych przedmiotów oraz 200 replik, modeli i faksymili, a także nagrania audio, zdjęcia, filmy i animacje komputerowe. Umieszczono tutaj ok. 200 stanowisk multimedialnych. Wystawa stała składa się z ośmiu galerii: „Las”, „Pierwsze spotkania” (960–1500), „Paradisus Iudaeorum” (1569– 1648), „Miasteczko” (1648–1772), „Wyzwania nowoczesności” (1772– 1914), „Na żydowskiej ulicy” (1918– 1939), „Zagłada” (1939–1945), „Powojnie” (1944 – do dziś).

Do najciekawszych obiektów w muzeum należy Ściana Ibrahima, stół przedstawiający główne szlaki handlowe, ściana z wysuwanymi przedrukami gazet, mapa w galerii6. Wszystkie one i ponad 180 innych wykonała firma Advertis z podwarszawskiego Pruszkowa. – W projekcie pracowni Nizio Design International każdy fragment ekspozycji służy wzmocnieniu przekazu. Nasza praca polegała na wcieleniu w życie tej wizji przez dobór materiałów i zastosowanie najnowocześniejszych technologii – mówi Paweł Gardasiewicz, prezes Grupy Advertis.

Jak podkreślają znawcy współczesnego muzealnictwa, wystawa w MHŻP to podróż od średniowiecza do współczesności i jednocześnie zetknięcie z architekturą oraz designem nowoczesnego muzealnictwa na najwyższym poziomie. – To nie jest wystawa, którą się ogląda, ją się przeżywa. To interaktywna przestrzeń, która angażuje niemal wszystkie zmysły, a jej zwiedzanie jest doświadczeniem, które nie tylko edukuje, lecz także wywołuje emocje. Projekt został potraktowany w sposób scenograficzny – podkreśla architekt Mirosław Nizio, założyciel pracowni Nizio Design International, która pracowała nad ekspozycją, pełną interaktywnych rozwiązań i multimediów.

Zobacz także: Maszt Wolności rośnie przy Rondzie Radosława

– To była rzemieślnicza praca. Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie, łącząc najnowocześniejsze technologie wykonania elementów ekspozycyjnych z rękodzielniczą metodyką. Aby uzyskać efekt, nieraz sięgaliśmy do zapomnianych technik wykończenia detalu – podkreśla Monika Strobin z Advertis.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto