Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Katyńskie. Uroczyste otwarcie placówki

AIP /pw
Muzeum Katyńskie. Uroczyste otwarcie placówki
Muzeum Katyńskie. Uroczyste otwarcie placówki Grzegorz Jakubowski
W czwartkowe popołudnie nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Katyńskiego, oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. W uroczystościach udział biorą prezydent Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Muzeum Katyńskie zostało otwarte w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. "To pierwsza w świecie placówka martyrologiczn-muzealno-badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 - 1940 w sowieckich obozach i więzieniach" - czytamy na stronie Muzeum Katyńskiego.

Placówka mieści się w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są tam prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich. Obiekt znajduje się w liczącym 3,5 ha parku, którego centralnym punktem jest Plac Apelowy. W gmachu znajduje się również Epitafium Katyńskie zawierające 15 tablic z nazwiskami ofiar zbrodni, z którego na Plac prowadzą monumentalne schody tzw. propyleje. Z budynku muzeum do Epitafium przejdziemy Aleją Nieobecnych, na której znajdują się puste postumenty z nazwami zawodów wykonywanych przez ofiary, mające je upamiętniać.

- Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za to muzeum, które będzie wielkim dziełem pamięci i edukacji historycznej na przyszłość dla młodych Polaków i zagranicznych gości - mówił prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa przypomniała, że był czas kiedy władza komunistyczna wmawiała ludziom, że zbrodnia katyńska nie miała miejsca.

Uroczystości rozpoczęły się rano polowa mszą św. na Placu Apelowym przed Muzeum Katyńskim. Odprawił ją biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W celebracji wzięli udział także duchowni innych religii, jakie wyznawali zamordowani w Katyniu.

Po mszy odbyło się widowisko poetycko-muzyczne "Vinctis non victis - Pokonanym Niezwyciężonym". Zaprezentowano pieśni i wiersze poświęcone zbrodni katyńskiej oraz fragment notatki szefa NKWD ZSRR dla Józefa Stalina, "Dzienników kozielskich" oraz wypowiedzi papieża Jana Pawła II do Rodzin Katyńskich. Tło dla wystąpień artystów stanowiły podświetlane pasów tkaniny, na których widniały nazwiska ofiar zbrodni katyńskiej.
Zwieńczeniem czwartkowych uroczystości będzie wieczorny koncert multimedialny Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego "Ibidem '40".


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto