Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kolejnictwa wjedzie na praski tor

Natalia Bugalska
Przejażdżki zabytkowym pociągiem spod Dworca Wileńskiego to jeden z pomysłów na praskie Muzeum Kolejnictwa
Przejażdżki zabytkowym pociągiem spod Dworca Wileńskiego to jeden z pomysłów na praskie Muzeum Kolejnictwa Mateusz Wróblewski
Dyrektor Muzeum Kolejnictwa Ferdynand Ruszczyc traci czas na przepychanki z PKP w sprawie nowej siedziby, terminów przeprowadzki i tego, kto powinien wyłożyć na nią pieniądze. Tymczasem władze Pragi-Północ czekają z otwartymi rękoma, powstała już nawet nowa koncepcja placówki.

Takie muzeum na tym terenie to ogromna atrakcja turystyczna. Zwiedzających ma zachwycić historyczny pociąg wycieczkowy, dworzec w stylu retro, parowozy i scena koncertowa.

W połowie sierpnia PKP zażądały od Muzeum Kolejnictwa zwrotu w ciągu dwóch lat budynku i terenu, na którym mieści się od 1996 r. Odzyskane od muzeum działki przy ul. Towarowej koleje chcą sprzedać. W zamian proponuje dwa razy większy teren na Pradze-Północ przy ul. Grodzieńskiej, na tyłach Centrum Handlowego Wileńska. - Naszym zadaniem ta działka jest dużo lepsza: bezkonkurencyjna na tym terenie, dwa razy większa, pozwalająca na rozwój koncepcji placówki - tłumaczy Michał Wrzosek, rzecznik PKP.

Tego samego zdania są władze Pragi-Północ. - Po tej stronie Wisły mamy tylko jedną placówkę muzealną, i to dopiero w fazie tworzenia - mówi Beata Bielińska, rzeczniczka dzielnicy, mając na myśli Muzeum Pragi. - Z otwartymi rękami witamy każdą propozycję, która uatrakcyjni spędzanie wolnego czasu - dodaje.

Powstała nawet nowa koncepcja Muzeum Kolejnictwa, którą przygotował Jarosław Kaczorowski, specjalista od turystyki związany z Fundacją "Monopol Warszawski". - Teren wokół stacji Wileńska można atrakcyjne zagospodarować - mówi Kaczorowski. Chce, by Muzeum Kolejnictwa rywalizowało z tym w Nowym Jorku, które co roku odwiedza 850 tys. osób, lub ze sztokholmskim Muzeum Okrętu Waza, gdzie bywa milion turystów rocznie.

Na działce przy ul. Grodzieńskiej miałaby powstać multimedialna i interaktywna placówka przedstawiająca historię kolejnictwa. Nowoczesne muzeum, to coś, do czego obecnej placówce bardzo daleko. Podróż w czasie zwiedzający zaczęliby już od wejścia na dworzec, do maleńkiego drewnianego budynku w stylu świdermajer. Takie stróżówki stały kiedyś w miejscu obecnego Dworca Gdańskiego, przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Żelaznej oraz przy praskim Dworcu Kolei Nadwiślańskiej . Większość z nich została jednak zniszczona w 1915 r.

W budynku, obok przyszłego muzeum mieściły by się małe sklepiki pamiątkarskie, kawiarnie i bary. Spod dworca co jakiś czas ruszałyby zabytkowe pociągi wożące turystów na kilkunastominutowe wycieczki. Na podobnym pomyśle wygrała prywatna firma, która reaktywowała sławny Orient Express. Na początku lat 80. ponownie przemierzył trasę Londyn - Wenecja, zabierając po drodze takie sławy, jak John Travolta czy Liza Minnelli.

Obok tradycyjnego muzeum znalazłoby się miejsce na mini miasteczko rozrywki. Na małej scenie i wśród kawiarnianych stolików mogłoby toczyć się życie artystyczne dzielnicy. Pieniądze na przedsięwzięcie miałyby wyłożyć: wojewoda mazowiecki i Unia Europejska.

To, co cieszy władze Pragi-Północ i projektanta, smuci dyrektora Muzeum Kolejnictwa Ferdynanda Ruszczyca. - Faktycznie moglibyśmy od początku zaprojektować nowe muzeum, ale potrzebujemy na to pięciu lat - mówi. - Trzeba przygotować nową siedzibę, przenieść ważące setki ton eksponaty i wybudować biura - opowiada. - Poza tym teren na Pradze nie jest przygotowany infrastrukturalnie i leży daleko od szlaków turystycznych - dodaje.

Władze muzeum wolałyby zostać w siedzibie przy ul. Towarowej. Jednak raczej nie ma już na to szans. - Te pięć lat muzeum już dawno zmarnowało, wiedzą o naszej decyzji od 2004 r. - ripostuje Michał Wrzosek. - Dwa lata. Tyle możemy zaproponować - kończy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto