Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum kupiło obóz koncentracyjny z klocków Lego. W marcu pojawi się w Warszawie

Daria Rupińska, kk
materiały prasowe
Na początku grudnia pisaliśmy o tym, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozpoczęło starania o pozyskanie pracy Zbigniewa Libery przedstawiającej obóz koncentracyjny wykonany z klocków Lego. Dziś już wiemy, że Muzeum kupiło kontrowersyjną pracę i jeszcze w marcu pojawi się ona w Warszawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum rozpoczęło na przełomie listopada i grudnia pod hasłem: „Wesprzyj zbiory muzeum” publiczną zbiórkę pieniędzy na zakup „Lego. Obóz koncentracyjny” autorstwa Zbigniewa Libery. Wspomniana praca została wyprodukowana w trzech egzemplarzach. Są one w posiadaniu Jewish Museum w Nowym Jorku, publicznej galerii we Włoszech i prywatnego kolekcjonera. Właśnie ten ostatni egzemplarz muzeum starało się pozyskać do swoich zbiorów. Żeby praca znalazła się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej trzeba było zebrać 55 tysięcy euro.

Czytaj także: Wystawa "Portret bez twarzy" w ambasadzie Niemiec w Warszawie

- Zbiórka trwała tylko do końca roku. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum zobowiązało się, że do końca roku zakupi pracę i część potrzebnej kwoty przeznaczy z własnych środków. Muzeum nie zdecydowało się na wystąpienie o dotacje do Ministerstwa Kultury, ponieważ organizując zbiórkę chciało pokazać zaangażowanie zwykłych ludzi we wspieranie kultury. Ponadto dla wielu osób działalność artystyczna Libery i ta praca są ważne, gdyż stanowią symbol lat 90, dyskusji jakie się wtedy toczyły, transformacji i zmian w kulturze masowej – informuje Marcel Andino Velez wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Lego. Obóz Koncentracyjny” będziemy mogli zobaczyć w Warszawie już w marcu. Na razie muzeum prowadzi działalność w tymczasowej siedzibie, a zaznacza, że chciałoby pokazać pracę w formie wystawy.

Powstanie i wygląd „Lego. Obóz Koncentracyjny”

Obóz koncentracyjny z klocków Lego wzbudzał i ciągle wzbudza wiele kontrowersji. Nie brakuje głosów krytyki, które głównie zwracają uwagę na niewłaściwy dobór formy – zabawek dla dzieci do tematu jakim jest Holocaust.

Jednak klocki Lego zaprojektowane przez Libera nie są zwyczajnymi zabawkami, które można kupić w sklepie. Praca celowo odwołuje się do produktów firmy Lego, aby pokazać jak kształtuje się dzieci za pomocą zabawek, w jaki sposób uczy się je modelu organizacji społecznej. Poza tym, co autorowi pracy wydało się być przerażające, klocki Lego pozwalają na budowę tylko tego co systemowo jest precyzyjne i racjonalne.

Klocki potrzebne do projektu zostały podarowane przez polski oddział firmy Lego, od tego czasu na pudełkach znajdował się napis: „This work of Zbigniew Libera has been sponsored by Lego". Jednak kiedy okazało się, co zostało z klocków zbudowane, firma Lego wycofała się z projektu i podjęła kroki prawne przeciwko artyście. Ostatecznie jednak odstąpiła od procesu. Projekt był także wycofywany m. in. z wystawy w polskim pawilonie na Biennale w Wenecji, w obawie o posądzenie Polski o antysemityzm. Praca Libera stała się rozpoznawalna, była prezentowana w muzeach na całym świecie i jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki lat 90.

Czytaj także: Wybierz warszawskie zdjęcie roku 2011! Zagłosuj w naszym plebiscycie! (PLEBISCYT)

Komplet klocków składa się z siedmiu pudełek, wyglądających identycznie jak oryginalne produkty Lego, na opakowaniach znajdują się np. zdjęcia tego co można zbudować. W zestawie znajdują się więźniowie czyli kościotrupy i strażnicy – trochę zmienieni policjanci. Z klocków można zbudować m.in. krematorium, baraki obozowe, magazyny z rzeczami należącymi do więźniów i otoczyć je płotem z drutu kolczastego. Na pudełkach widać też więźnia powieszonego na szubienicy, strażników bijących obozowiczów, lekarzy dokonujących eksperymentów na więźniach czy obozowiczów wynoszących z pieców krematoryjnych ciała współwięźniów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto