Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na luty 2013

Kamienica Celejowska
Kamienica Celejowska fot. Seweryn Kuter
W roku 2013 Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. To dobry czas na podsumowania działalności, ale również na wprowadzenie pożądanych zmian. Wkrótce zaprezentujemy Wam nowy system identyfikacji wizualnej. Tym czasem zapraszamy na wydarzenia lutowe!

– 04 lutego (poniedziałek) zapraszamy do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów na pierwsze spotkanie z cyklu Poniedziałki Literackie. Zastąpią one spotkania z serii Paszporty Republiki Globu. Nowy cykl przeznaczony jest dla przedstawicieli niemal wszystkich generacji – od przedszkolaków po seniorów. Osią spotkań będzie nie tylko literatura, choć dzieła literackie, szczególnie te stworzone przez Kuncewiczów, stanowić będą podstawę zajęć popularyzujących filozofię, sztukę, etnografię oraz historię, także obyczaju. Pierwsze zajęcia noszą tytuł: Polska dobrze wychowana: bon ton naszych dziadków. Zapraszamy!
– 04 lutego (poniedziałek) – tego samego dnia w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów udostępniona zostanie zwiedzającym wystawa pt. Jan Józef Szczepański – życie i dzieło. Wystawa, jak i towarzyszący jej program, mają na celu przypomnieć postać zmarłego dziesięć lat temu wybitnego pisarza Jana Józefa Szczepańskiego (1919-2003), bratanka Marii Kuncewiczowej. Będzie to pierwsza z czterech odsłon wystawy, która ukaże Szczepańskiego na tle rodziny, obdarzonej wyjątkowo silnym „genem literackim". Pierwsza odsłona potrwa do 31 marca. Wystawę można będzie oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-15:00 oraz wyjątkowo w poniedziałek 04 lutego.
– 23 lutego (sobota) o godz. 16:00 zapraszamy do Kamienicy Celejowskiej na kolejne spotkanie z cyklu Renesans Lubelski – genealogie i dokonania. Tym razem posłuchamy wykładu dr. hab. Jacka Chachaja z KUL pt. Osadnicza, społeczna i gospodarcza specyfika Lubelskiego w końcu średniowiecza i w początkach epoki nowożytnej. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało cykl wykładów z okazji ogłoszonego przez władze Kazimierza Dolnego Roku Renesansu Lubelskiego. Pretekstem do upowszechniania i aktualizowania wiedzy na temat tego oryginalnego zjawiska z zakresu architektury i sztuki jest tegoroczna 400. rocznica ukończenia renesansowej przebudowy kazimierskiej fary – jednego z najcenniejszych zabytków regionu.
– 24 lutego (niedziela) zapraszamy do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów na kolejne w tym roku spotkanie z cyklu Niedziele Literackie. Tym razem porozmawiamy o przesłaniu kontrowersyjnej powieści Vladimira Nabokova pt. Lolita. Opowiada o mężczyźnie zafascynowanym młodymi dziewczynami, w tym przede wszystkim swoją pasierbicą Dolores Haze, tytułową Lolitą. Moderatorem spotkania, które rozpocznie się o godz. 17:00, będzie tradycyjnie prof. Zofia Mitosek. Polecamy!
– 25 lutego (poniedziałek) zapraszamy do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów na kolejny w tym miesiącu Poniedziałek Literacki. Spotkanie nosić będzie tytuł: Wojenny święty – św. Maksymilian Kolbe w eseju Jana Józefa Szczepańskiego.
– Do końca lutego w Kamienicy Celejowskiej prezentowana jest wystawa czasowa pt. Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu. Pokazujemy na niej prace Henryka Dąbrowskiego (1927-2006), warszawskiego wykładowcy i architekta, związanego niegdyś z Kazimierzem Dolnym. Dzięki realizowanej przez niego powojennej odbudowie tutejszych zabytków wpłynął realnie na dzisiejszy kształt miasteczka. W 1962 r. zorganizował w Kamienicy Celejowskiej wystawę swoich prac, czym przyczynił się do powstania w Kazimierzu muzeum. Wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00.
– W Muzeum Sztuki Złotniczej, w Dzwonnicy (ul. Zamkowa 2), prezentowana jest wystawa czasowa zatytułowana: Granice srebrnych przestrzeni. Wystawa polskiej biżuterii 2. połowy XX wieku z kolekcji prof. Ireny Huml. Można na niej zobaczyć 350 cennych i pięknych precjozów ze zbiorów znanej badaczki i kolekcjonerki biżuterii. Na wystawie pokazywane są pierścionki, kolczyki, broszki, spinki, bransolety, naszyjniki i wisiorki popularnych polskich spółdzielni Warmet, Imago Artis, Orno, Rytosztuka, czy Metaloplastyka. Wystawa czynna jest do 31 maja. W sezonie zimowym zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-15:00.
– Muzeum Przyrodnicze (ul. Puławska 54) zaprasza miłośników fotografowania przyrody do udziału w konkursie fotograficznym pt. Życie rzeki. Ma on na celu zwrócenie uwagi na bogactwo walorów przyrodniczych naszego otoczenia. Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie. Na fotografie czekamy do końca marca. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdziecie na naszej stronie internetowej.
>>> Więcej informacji:www.muzeumnadwislanskie.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskie 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto