Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na wrzesień 2013

Wrzesień to wyjątkowo gorący okres w Muzeum Nadwiślańskim. Zapraszamy na nasze tradycyjne imprezy: Słowiańskie Babie Lato i Święto Jesieni oraz do bezpłatnego zwiedzanie ekspozycji muzealnych podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Osobom 60+ polecamy atrakcyjny Weekend dla seniorów!

WYDARZENIA:
- 07 września / godz. 17:00 / oddział Grodzisko Żmijowiska / Słowiańskie Babie LatoTegoroczna 9. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, podczas których każdy z uczestników mógł zapoznać się z realiami życia słowiańskiego grodu, nieuchronnie zbliża się ku końcowi. W sobotę, 07 września, zapraszamy do oddziału Grodzisko Żmijowiska na tradycyjne podsumowanie Warsztatów, nazywane Słowiańskim Babim Latem. Będzie to ostatnia w tym sezonie szansa, aby wziąć udział w wypale naczyń glinianych, wytopie żelaza w piecu dymarskim i wyrobie słowiańskich ozdób. Na gości czekał będzie również poczęstunek składający się z tradycyjnych potraw kuchni słowiańskiej oraz efektowny pokaz ognia w wykonaniu grupy Dyptam. Kulminacja wydarzeń nastąpi po godz. 17:00, ale do Żmijowisk zapraszamy już od godz. 10:00, kiedy to rozpoczną się ostatnie zajęcia z archeologii doświadczalnej.
- 07-08 września / wszystkie oddziały Muzeum Nadwiślańskiego / EDD 2013Tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa towarzyszy motto: Nie od razu Polskę zbudowano. Zgodnie z jego przesłaniem Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wydarzenia związane z obchodami Roku Renesansu Lubelskiego 2013: wykład dr. Waldemara Odorowskiego poświęcony wybranym aspektom tzw. renesansu lubelskiego (08 września, godz. 16:00, oddział Kamienica Celejowska) oraz kiermasz wydawnictw omawiających jego czołowe zabytki. Polecamy również obejrzenie wystawy plenerowej zlokalizowanej na Małym Rynku. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Nadwiślańskie i Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym prezentuje najważniejsze zabytki renesansu lubelskiego powstałe w naszym regionie.W sobotę i niedzielę wszystkie ekspozycje Muzeum Nadwiślańskiego będą dostępne dla zwiedzających nieodpłatnie. Zapraszamy! Szczegóły programu: www.edd.nid.pl
- 13-19 września / oddział Muzeum Czartoryskich w Puławach / Plener rzeźbiarski dla osób niewidomych i niedowidzącychPuławski oddział Muzeum Nadwiślańskiego po raz drugi zorganizuje plener rzeźbiarski dla osób niewidomych i niedowidzących. Jego uczestnicy będą mogli poznać tajniki warsztatu rzeźbiarskiego, wykonując rzeźby z gliny pod fachowym okiem prof. Ryszarda Stryjeckiego, wybitnego rzeźbiarza, artysty doświadczonego w pracy z niepełnosprawnymi, pioniera w dziedzinie arteterapii.
- 14 września / godz. 17:30 / oddział Zamek w Janowcu / Koncert Arte dei Suonatori QuartetMuzeum Nadwiślańskie po raz kolejny organizuje koncert muzyków z zespołu Arte dei Suonatori. Tym razem będziemy mieli okazję posłuchać Kwartetu, który zagra utwory Mozarta, Beethovena i Boccheriniego. Koncert, który odbędzie się w klimatycznej Stodole z Wylagów w Janowcu (ul. Lubelska 20), rozpocznie się o godz. 17:30. Wstęp wolny. Zapraszamy!
- 22 września / godz. 09:00-16:00 / oddział Muzeum Przyrodnicze / 15. Święto JesieniTegoroczne Święto Jesieni obchodzone będzie po raz piętnasty. Jego celem jest prezentacja i promocja produktów regionalnych oraz oferty gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych. Wzorem lat ubiegłych w ramach imprezy odbędzie się plenerowa wystawa warzyw, owoców, kwiatów, grzybów, a także miodów, domowych przetworów i potraw tradycyjnej kuchni, zatytułowana „Z lasów, pól i ogrodów”. Swoje produkty zaprezentuje ponad 100 wystawców. Podczas Święta Jesieni, które posiada charakter rodzinnego pikniku, przewidujemy wiele atrakcji dla publiczności: degustację i sprzedaż produktów, konkursy na najpiękniejsze stoisko i najsmaczniejszą potrawę, konkurs wiedzy o Muzeum Nadwiślańskim, pokazy twórców ludowych oraz zabawy dla dzieci. Przez cały czas trwania imprezy przygrywać będą kapele ludowe. Przy okazji będzie można zwiedzić oddział Muzeum Przyrodnicze w cenie biletu zniżkowego. Zapraszamy!
- 28 września / oddział Dom Kuncewiczów / Obchody 10. rocznicy śmierci Jana Józefa SzczepańskiegoOrganizowane w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów obchody 10. rocznicy śmierci Jana Józefa Szczepańskiego, wybitnego pisarza, bratanka Marii Kuncewiczowej, uświetnią: konferencja naukowa poświęcona jego życiu i twórczości oraz wernisaż dwóch kolejnych odsłon wystawy zatytułowanej „Jan Józef Szczepański – życie i dzieło”. Nosić one będą następujące tytuły: „Lary i penaty Jana Józefa Szczepańskiego” oraz „Machina”. Patronat honorowy nad obchodami objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie. Serdecznie zapraszamy!
- 28-29 września / wszystkie oddziały Muzeum Nadwiślańskiego / Weekend dla seniorówTradycyjnie w ostatnią wrześniowa sobotę i niedzielą zapraszamy osoby powyżej 60. roku życia na pełen atrakcji „Weekend dla seniorów”. Osoby 60+ będą mogły zwiedzać bezpłatnie wszystkie ekspozycje Muzeum Nadwiślańskiego rozlokowane w Kazimierzu Dolnym, Puławach, Janowcu i Żmijowiskach. Ponadto w sobotę oraz w niedzielę członkowie i wolontariusze Fundacji BezMiar posiadający uprawnienia przewodnika oprowadzą seniorów po wybranych wystawach muzealnych w Kazimierzu Dolnym i Puławach. To jednak nie koniec atrakcji. Zapraszamy również na wycieczki po Kazimierzu Czerwonymi Eko-Busikami!
- 29 września / godz. 17:00 / oddział Dom Kuncewiczów / Niedziela LiterackaWe wrześniu rozpoczynamy kolejny cykl spotkań pn. „Niedziele Literackie”. Pierwszą lekturą będzie powieść amerykańskiego pisarza Williama Faulknera pt. „Absalomie, Absalomie...”. Zapraszamy do Willi pod Wiewiórką o godz. 17:00. Moderatorem spotkania będzie tradycyjnie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego.
- 30 września / oddział Dom Kuncewiczów / Poniedziałek LiterackiPo wakacyjnej przerwie do oferty edukacyjnej Willi pod Wiewiórką wracają „Poniedziałki Literackie”. Spotkania dla przedstawicieli wszystkich pokoleń poświęcone są literaturze, kulturze, sztuce i filozofii. Najbliższy Poniedziałek będzie nosić tytuł: „O dzienniku Dawida Rubinowicza w 70. rocznicę buntu w obozie zagłady Treblinka”. Zapraszamy!
KONKURSY:
- do 30 września / Konkurs „Wiki Lubi Zabytki”Muzeum Nadwiślańskie, którego oddziały mieszczą się w zabytkowych, a często unikatowych zabytkach, poleca konkurs „Wiki Lubi Zabytki”. Jest on częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments, która ma na celu stworzenie fotograficznej bazy obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są do wykazów Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Zachęcamy serdecznie do fotografowania janowieckiego zamku i dworu, puławskiego pałacu, a w samym Kazimierzu: Spichlerza Ulanowskich, Kamienicy Celejowskiej, Willi pod Wiewiórką i dzwonnicy przy farze. Gotowe zdjęcia należy umieścić na stronie www.wikizabytki.pl. Tam też znajdziecie wszystkie szczegółowe informacje o konkursie. Dla autorów trzech najlepszych fotografii organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe.
- do 30 września / Konkurs „Podróżujesz! Stemplujesz! Wygrywasz z RPO!”Konkurs ma na celu zachęcenie mieszkańców Lubelszczyzny do spędzenia wolnego czasu w województwie lubelskim i przekonanie ich, że Fundusze Europejskie naprawdę zmieniają ich region. Dla wszystkich chętnych przygotowane zostały specjalne paszporty, które należy podbijać w odwiedzanych przez siebie miejscach i atrakcjach wspartych z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego. Paszporty można odebrać w punktach informacji turystycznej. Jednym z miejsc, w których można zdobyć pieczątkę jest oddział Muzeum Sztuki Złotniczej, mieszczący się w kazimierskiej dzwonnicy (ul. Zamkowa 2). Niedługo zbiory sztuki złotniczej zostaną przeniesione do nowej siedziby przy ul. Rynek 19. Na uczestników konkursu, którzy zbiorą w paszporcie minimum 8 pieczątek czekają atrakcyjne nagrody. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej: www.rpo.lubelskie.pl
- Jubileusz 50–lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – 50/na/50W związku z jubileuszem 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zapraszamy do udziału w akcji promocyjnej na Facebooku zatytułowanej 50/na/50 – czyli 50 wydawnictw na 50 lat Muzeum. Wszyscy, którzy już lubią lub polubią nasz fan page, będą mieli szansę zdobyć ciekawe książki wydane przez Muzeum Nadwiślańskie. Prosimy na bieżąco śledzić nasz fan page!
WYSTAWY CZASOWE:
- „Dotknięcie sztuki” / oddział Muzeum Czartoryskich w Puławach / do 15 września 2013Oddział Muzeum Czartoryskich w Puławach prezentuje w sieni pałacowej wystawę pt. „Dotknięcie sztuki”. Można na niej podziwiać prace stanowiące plon zeszłorocznego pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego na terenie zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich w Puławach. Jego uczestnikami były osoby niewidome i niedowidzące. Wystawa czynna będzie do 15 września 2013 r.
- „Reżyser rysuje. Wystawa prac Andrzeja Wajdy” / oddział Kamienica Celejowska / do 30 września 2013Na wystawie zaprezentowanych jest 40 faksymiliów prac Andrzeja Wajdy znajdujących się w kolekcji Domu Aukcyjnego Abbey House. Zanim został reżyserem, Wajda myślał o innej ścieżce artystycznej – chciał być malarzem. W latach powojennych ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie współtworzył słynną Grupę Samokształceniową powołaną przez Andrzeja Wróblewskiego. Choć ostatecznie poświęcił się sztuce filmowej, nigdy nie rozstał się na dobre ze sztukami plastycznymi. Całe życie kreślił rysunkowe portrety ludzi, których podziwiał, jak: Robert Altman, Stanisław Lem, Józef Czapski oraz swoich utalentowanych przyjaciół: Gustawa Holoubka i Zbigniewa Cybulskiego. Rysunki Wajdy składają się na specyficzną kronikę jego życia, są rodzajem pamiętnika, w którym obraz splata się ze słowem pisanym. Wystawa kończy się 30 września 2013 r.
- „Granice srebrnych przestrzeni” / oddział Muzeum Sztuki Złotniczej / do 30 września 2013W oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej, mieszczącym się w kazimierskiej Dzwonnicy, prezentowana jest wystawa polskiej biżuterii 2. poł. XX wieku. Można na niej zobaczyć 350 cennych precjozów z kolekcji znanej badaczki rzemiosła artystycznego prof. Ireny Huml, w tym piękne pierścionki, broszki, naszyjniki i kolczyki. Wystawa kończy się 30 września 2013 r.
- „Jan Józef Szczepański – życie i dzieło” / oddział Dom Kuncewiczów / do 31 grudnia 2013W oddziale Dom Kuncewiczów udostępniana jest obecnie wystawa pt. „Jan Józef Szczepański – życie i dzieło”. Ma ona na celu przypomnieć postać zmarłego dziesięć lat temu wybitnego pisarza Jana Józefa Szczepańskiego (1919-2003), bratanka Marii Kuncewiczowej. Wystawa składa się z czterech odsłon. Obecnie trwa druga z nich, która nosi tytuł: „Od Żeromskiego do Szczepańskiego: zmagania o wolną literaturę”. Ostatnie dwie części wystawy otwarte zostaną 28 września, podczas konferencji naukowej.
- "Tak daleko jak skrzydła poniosą..." / oddział Muzeum Przyrodnicze / do 04 maja 2014Wystawa zorganizowana przez oddział Muzeum Przyrodnicze zainaugurowała tegoroczne 14. Dni Wisły. Poświęcona została fenomenowi ptasich wędrówek. Zwiedzający dowiadują się z niej m.in. dlaczego ptaki podejmują wędrówki, jak się do nich przygotowują, dokąd wędrują i na jakie przeszkody napotykają po drodze. Wystawę czynna będzie do 04 maja 2014 r.
Wszystkie tegoroczne wydarzenia organizowane są w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Organizator zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w powyższym programie.
>>> Więcej informacji:www.mnkd.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto