Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Neonów w Warszawie. Reklamy świetlne z dawnych lat mają swój dom [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
Muzeum Neonów w Warszawie. Neon Bajeczny, który kiedyś był szyldem sklepu Wedla, napis świetlny Mydła i Farby z ulicy Nowolipki, charakterystyczny neon Cepelii z placu Konstytucji, Warszawska Syrenka czy Kot w Butach - te wszystkie reklamy świetlne zyskały drugie życie. Stało się tak dzięki Muzeum Neonów, które zajmuje się ochroną powojennych świecących szyldów. Szczegóły w artykule poniżej.

Niewielka hala ukryta w Soho Factory

Muzeum Neonów mieści się na terenie Soho Factory - postindustrialnej przestrzeni, na terenie której znajdowała się fabryka amunicji „Pocisk”, a następnie zakłady produkujące kultowe skutery „Osa”. Na pierwszy rzut oka muzeum wydaje się niepozorną halą, jednak jego zawartość znana jest na całym świecie. Mieści się tu bowiem ponad 100 neonów, które w PRL zdobiły najbardziej prestiżowe budynki w Warszawie. Po wejściu do placówki od razu mamy wrażenie, że przenieśliśmy się o kilkadziesiąt lat wstecz.

Zobacz też:

Warszawskie neony. Zajrzeliśmy do pracowni mistrza, w której...

Muzeum Neonów - jak to się zaczęło?

Pomysł na stworzenie Muzeum Neonów przyszedł z zagranicy. Brytyjski grafik David Hill, który przyjechał po raz pierwszy do Polski w 2005 roku, zachwycił się starymi neonami. Świetlne szyldy zrobiły na artyście tak duże wrażenie, że wraz ze swoją znajomą, Iloną Karwińską, postanowił zacząć projekt dokumentujący neony na fotografiach. Pierwszą reklamą świetlną, która miała zostać sfotografowana, to napis Berlin wiszący nad sklepem ze sprzętem gospodarstwa domowego. Jednak gdy Ilona Karwińska przyszła na miejsce z aparatem, po Berlinie nie było już śladu. Okazało się, że neon został zdjęty i wkrótce trafi na złom, ponieważ właściciele uważali, że jest już zbyt stary i pobrudzony przez gołębie. Karwińskiej udało się jednak go pozyskać i poddać renowacji. Po Berlinie przyszedł czas na kolejne neony, które coraz bardziej powiększały kolekcję Karwińskiej i Hilla, aż w 2012 roku zdecydowali o otwarciu Muzeum Neonów.

Muzeum Neonów

Kolekcja Muzeum

W Muzeum Neonów mieści się ponad 100 reklam świetlnych. Nie wszystkie znajdują się na ekspozycji muzeum, ponieważ przestrzeń jest dość ograniczona, ale co jakiś czas następuje zmiana aranżacji, co oznacza, że nowe neony też się pojawiają.

- Głównie mamy neony z Warszawy, ale reklamy świetlne z innych miast też się pojawiają. Od niedawna także z innych państw, więc mamy też przykładowo neony z Budapesztu czy Czech - powiedział Witold Urbanowicz z Muzeum Neonów.

Neon z Czech wisiał nad sklepem z kwiatami, natomiast ten z Budapesztu reklamował usługi ubezpieczeniowe. Poza nimi na ekspozycji możemy oglądać charakterystyczny neon Cepelii z placu Konstytucji, napis Kino Helios, neon kawiarni Jaś i Małgosia, świecące szyldy z kultowych restauracji (Szanghaj, Ambasador), Syrenkę wspartą na książce, która zachęcała do odwiedzenia biblioteki na Gójeckiej czy napis Bajeczny, będący kiedyś szyldem sklepu Wedla. A wszystko to odnowione i skrupulatnie opisane przez pracowników Muzeum Neonów.

Jednak ekspozycja neonów nie ogranicza się tylko do murów muzeum. Te największe neony znajdują się na ścianach innych budynków na terenie Soho Factory. Przykładem takiej reklamy świetlnej jest napis Jubiler, który imponuje swą wielkością - ma 8 metrów długości i 4 metry wysokości. Poza godzinami pracy muzeum można też oglądać świetlny napis Warszawa Wschodnia, który użyczył swojej nazwy pobliskiej restauracji.

Muzeum Neonów
Neon loterii pieniężnej w Warszawie, 1974 rok
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Szymon Starnawski

Renowacja neonów

Proces odnawiania neonów zależy od tego, w jakim stanie dana reklama świetlna się znajduje. Do muzeum trafiają neony, w których wystarczy wymienić pojedyncze rurki czy transformator, żeby ponownie się zaświeciły. Jednak zdarzają się też takie, które są w złym stanie i trzeba wszystko odtwarzać praktycznie od zera. Przykładem takiego neonu jest napis Bajeczny.

- W neonie Bajecznym, który wisiał nad dawnym sklepem Wedla, była właściwie tylko jedna sprawna rurka. Jednak na bazie starych rysunków szklarzowi udało się odtworzyć ten neon. Szklarz mając rysunek 1:1 wygina rurki nad palnikiem i w skrócie mówiąc wypełnia je gazem - tłumaczył Witold Urbanowicz.

Należy podkreślić, że odnawianie neonów jest procesem bardzo kosztownym. Doprowadzenie napisu Berlin do stanu świetności było wydatkiem rzędu około 10 tys. złotych.

,,Miło Cię widzieć''

Niewiele osób wie, że Muzeum Neonów miało swój wkład w powstanie neonu, który jest znany każdemu, kto lubi spędzać czas nad Wisłą. Kilka lat temu placówka zorganizowała konkurs na nowy neon dla Warszawy. Nie zostało określone ani miejsce, gdzie taki neon mógłby być umieszczony, ani jego forma. Wpłynęło kilkaset prac - jury wybrało z nich 5 propozycji, na które mieszkańcy Warszawy mogli zagłosować. Wygrał neon ,,Miło Cię widzieć'', czyli napis umieszczony na Moście Gdańskim.

Muzeum Neonów

Muzeum Neonów - godziny otwarcia, ceny biletów

Muzeum Neonów znajduje się w Soho Factory przy ul. Mińskiej 25 w budynku nr 55.
Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 12:00 - 17:00
  • środa: nieczynne
  • sobota: 12:00 - 18:00
  • niedziela: 11:00 - 17:00

Istnieje możliwość zwiedzania muzeum poza godzinami otwarcia, również w godzinach wieczornych, za dodatkową opłatą.

Bilety:

  • 13 zł normalny
  • 10 zł ulgowy

W muzeum można płacić kartą kredytową.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto