Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uroczyste zawieszenie wiechy na budowie placówki. Kiedy przyjmie zwiedzających w nowej siedzibie?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Budowa budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej wkracza w kolejną fazę. Dziś zawieszono wiechę na budynku, a więc osiągnięto najwyższy punkt budowy. To także moment, w którym zakończono wykonywanie konstrukcji budynku i jego żelbetowej konstrukcji. Czas na kolejny etap przygotowania nowej siedziby.

Zawieszenie wiechy to niezwykle donośny moment. Budynek osiągnął swoją maksymalną wysokość. Zakończono wylewanie konstrukcji budynku i budowa przechodzi do kolejnego etapu. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć niezwykle okazałą klatkę schodową, która powstaje w nowym budynku, a także przejść po poziomie 0.

Ten teren będzie oszklony i dostępny, bez konieczności zakupu biletu, dla wszystkich mieszkańców i zwiedzających. Tutaj będzie tzw. wystawa szybkiego reagowania, jak nazwali ją roboczo pracownicy, czyli najczęściej zmieniająca się ekspozycja w całym muzeum. Będzie także miejsce na przeprowadzanie warsztatów czy kawiarenka. – Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Warszawy i jednym z najciekawszych punktów na mapie stolicy. Miejscem, które chętnie odwiedzać będą zarówno mieszkańcy, jak i turyści zwiedzający nasze miasto – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy..

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uroczyste zawieszenie...

Jeszcze niżej, bo na poziomie –1 znajdzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej sala kinowa

Będzie jednak do niej prowadziło odrębne wejście. Co ciekawe, kierownik budowy zwracał uwagę na konieczność zachowania ostrożności, ponieważ w kilku miejscach przecinają się różne prowadzone prace. Między innymi po sąsiedzku firma “Skanska” realizuje budowę tunelu, który prowadzić będzie do nowej budowanej siedziby Teatru Rozmaitości. W przyszłości tunel ma zostać wykorzystany także jako prowadzący do Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To tamtędy będą realizowane dostawy do obu budynków.

W ceremonii zamontowania wiechy wzięły udział między innymi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta, a także Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, oraz przedstawiciele realizującej inwestycję firmy Warbud i pracownicy muzeum. Teraz czas na rozpoczęcie realizacji elewacji nowej siedziby muzeum. – Głęboko wierzę, że to będzie symbol nowej, otwartej Warszawy – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska

Krystian Dobuszyński

Obecny harmonogram zakłada, że prace na budowie muzeum zakończą się w przyszłym roku. W pierwszej połowie roku wykonawca miałby zakończyć prace i uzyskać zgodę na użytkowanie budynku, a jesienią 2023 roku muzeum miałoby zostać oficjalnie otwarte w nowej siedzibie dla odwiedzających. To mniej więcej roczne opóźnienie w stosunku do pierwotnie zakładanego terminu. Jak mówią nam przedstawiciele muzeum obecnie w pracach spowolnienia nie widać. Jest to głównie efekt nakładających się na siebie utrudnień, które pojawiły się na budowie w czasie pandemii.

Nowy budynek MSN nawiązuje do legendarnych domów handlowych: Warsa, Sawy i Juniora. Nie konkuruje z nimi, lecz tworzy relację opartą na szacunku i uzupełnianiu. Monumentalna powierzchnia białej fasady przecięta pasami okien, które doświetlą przestrzenie galerii, nada bryle rzeźbiarski charakter. Dzięki przeszklonemu parterowi całość zyska dodatkową lekkość, a elewacja wyższych pięter wykonana z białego betonu architektonicznego, optycznie zawiśnie nad ziemią.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto