Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Techniki grozi likwidacja. Ministerstwo nie przyznało środków na utrzymanie

Agata Baca
fot. Bartłomiej Międzybrodzki/Polskapresse
W najbliższą sobotę Muzeum Techniki zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów. Jak podkreśla na swojej oficjalnej stronie, to może być jedno z ostatnich wydarzeń w tym miejscu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odmówiło przynania funduszy.

W związku z kłopotami finansowymi Muzeum Techniki grozi likwidacja. Właściciel, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, nie zapewnia
placówce środków na działalność. Do tej pory główne źródło utrzymania stanowiły fundusze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednak w tym roku odmówiono ich przynania. Muzeum odwołało sięod tej decyzji - bezskutecznie. Ministerstwo Kultury zdaje się nie dostrzegać problemu i również nie przyznało placówce żadnej pomocy.

Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT nie podejmuje żadnych działań. 22 maja ma odbyć się spotkanie zarządu, zapadną wtedy decyzje o dalszym losie Muzeum Techniki.

Pracownicy nie otrzymają pensji za maj, prawdopodobnie dostaną tylko zaliczki. Pieniądze za kwiecień zostały wypłacone, lecz z powodu problemów finansowych nie zapłacono ZUSu. Muzeum zatrudnia około 100 osób.

- Nie wiadomo co planuje właściciel, czy zamierza sprzedać czy przekształcić to muzeum - mówi wicedyrektor Piotr Zarzycki.

Kolekcja Muzeum Techniki zawiera bardzo wartościowe eksponaty, zwłaszcza z zakresu dokumentacji dziejów techniki polskiej. Liczba zwiedzających w ciągu roku wynosi średnio około 130 tys. Szczególnie często z zajęć korzysta młodzież szkolna, przygotowywane są dla niej prelekcje, pokazy i projekcje filmowe.

- 80 proc. kolekcji stanowią przedmioty od darczyńców m.in. stanowisko marszałka senatu z lat 1991- 2001 otrzymane od Senatu RP. Nie wiadomo co z nimi się stanie. Nie mogą być sprzedane, więc będą musiały wrócić do właścicieli - mówi wicedyrektor Piotr Zarzycki. - To absurdalna sytuacja, żeby Muzeum Techniki było prywatne, a nie państwowe - dodaje.

Dyrektor inż. Jerzy Jasiuk zamieścił na stronie apel do przyjaciół muzeum. Proponuje, żeby nadać placówce rangę Muzeum Narodowego, gdyż "reprezentuje dorobek polskiej myśli techniki, stanowiącej fundament rozwoju cywilizacji". Za przykłady takich rozwiązań podaje czeskie Národní Technické Muzeum, czy brytyjskie Science Museum.

Dyrekcja prosi, by każdy, kto zgadza się z powyższymi słowami wysłał na adres mailowy Rzecznika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego list o treści: "Popieram sprawę nadania Muzeum Techniki w Warszawie rangi Muzeum Narodowego".

Czytaj także:Noc Muzeów 2012 już w sobotę 19 maja [PROGRAM]

Muzeum Techniki i Przemysłu powstało w 1929 r., popularyzowało wiedzę o narodowych tradycjach techniki i przemysłu oraz o aktualnych osiągnięciach w zakresie techniki i gospodarki. W czasie II wojny zostało zniszczone. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1955 r. z inicjatywy środowisk inżynierskich zrzeszonych w Naczelnej Organizacji Technicznej. Jedno ze skrzydeł PKiN przygotowano specjalnie dla niego. Po wojnie przyjęto nazwę Muzeum Techniki.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto