Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Techniki i Przemysłu wyprzedaje eksponaty. Placówka ma problemy finansowe

Karolina Kowalska
muzeum techniki problemy finansowe
muzeum techniki problemy finansowe archiwum
Muzeum Techniki i Przemysłu, znajdujące się przy Placu Defilad, zaczęła wyprzedawać swoje eksponaty. Placówka ma poważne problemy i finansowe i nie ma wyjścia - aby załatać dziurę budżetową musi sprzedać część kolekcji.

Muzeum Techniki i Przemysłu wyprzedaje eksponaty. Placówka ma problemy finansowe

Muzeum Techniki i Przemysłu mieści się w Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad. Znakomita lokalizacja jednak nie pomaga placówce w rentownym działaniu. Związki zawodowe związane z muzeum alarmują, że władze muzeum stanęły przed wizją poważnych problemów finansowych.

Obecnie muzeum ma "wybór" - albo zapłaci czynsz, albo podatek, albo pensje.

Aby próbować jakoś ratować sytuacje - dyrektor muzeum postanowił sprzedać część kolekcji (polskim lub zagranicznym muzeom). Głównie chodzi o zabytkowe samochody. Jednym z pojazdów zainteresowane jest np. muzeum w Czechach.

Aby ratować placówkę - muzeum poprosiło ministerstwo nauki o wsparcie finansowe. Rzecznik resortu odpowiada jednak, że ministerstwo wspierał muzeum z funduszy na upowszechnianie wiedzy naukowej, ale jest ono jednostką organizacyjną Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej - i to ta placówka ma obowiązek utrzymywać muzeum. Najwyraźniej jednak nie wywiązuje się wystarczająco z tego obowiązku.

Zobacz także: Niech nie zniszczą kamienicy Białoszewskiego

Związkowcy ripostują, że Federacja zatrzymuje dla siebie pieniądze ze zwrotu VAT zapłaconego wcześniej przez muzeum. I póki muzeum należy do Federacji - sytuacja jest patowa, bo nie może korzystać z innych źródeł finansowania.

W ciągu ponad 50 lat powojennej działalności Muzeum Techniki zgromadziło cenne zbiory przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki: kolekcję motocykli ze słynnymi motocyklami marki "Sokół", kolekcję odbiorników radiowych - głównie pochodzących z krajowej produkcji, kolekcję instrumentów geodezyjnych, kolekcję przyrządów techniki biurowej, kolekcję mechanizmów grających. Niektóre z tych kolekcji są największe w kraju. Znajdują się też w zbiorach obiekty o szczególnej wartości historycznej, jak np. "Machina rachunkowa" konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela (1842) czy pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa Kazimierza Prószyńskiego (1911).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto