Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Techniki stawia na fotokody. Bez komórki (nie)podchodź

gonzo19
gonzo19
Kody 2D, zwane również QR, pojawiły się przy eksponatach w ...
Kody 2D, zwane również QR, pojawiły się przy eksponatach w ... MM
Kody 2D, zwane również QR, pojawiły się przy eksponatach w Muzeum Techniki. Wkrótce zwiedzający skorzystają z nich również w ZOO.

Specjalne tabliczki z kodami, które składają się z czarnych kwadratów, stanęły przy niektórych eksponatach Muzeum Techniki. Wystarczy przyłożyć telefon, który ma wbudowany aparat fotograficzny oraz wcześniej specjalny program, by za jego pomocą odczytać ukrytą wiadomość zawartą w kodzie.

W przypadku Muzeum Techniki jest to link do specjalnej mobilnej strony internetowej, na której zawarte są szczegółowe informacje o danym eksponacie. - Opis dostępny jest na razie po polsku i po angielsku, w przyszłości ma być także po niemiecku i francusku - mówi Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki.

Zobacz przykładową stronę o eksponacie w Muzeum Techniki »

Jerzy Lemański, który w muzeum odpowiada za wprowadzenie kodów 2D dodaje, że wkrótce przed budynkiem pojawi się duży baner z fotokodem. – Będzie on odsyłał do strony głównej Muzeum Techniki. Kod będzie widoczny nawet z daleka – podkreśla Lemański.

Specjalne kody w ZOO i Muzeum Literatury

Fotokody w Muzeum Techniki wprowadza pilotażowo firma United R&D Polska. – Nasza usługa jest darmowa dla tych jednostek, do których sami się zgłosiliśmy – mówi Marian Siwiak, dyrektor zarządzający United R&D. Dodaje, że fotokody wkrótce pojawią się m.in. w stołecznym ZOO i Muzeum Literatury.

Niewykluczone, że pojawią się także przy eksponatach w Zamku Królewskim. – Prowadzimy rozmowy w tej sprawie – dodaje Siwiak.

Fotokody 2D są coraz popularniejsze na świecie. W Europie wykorzystuje je sporo instytucji kulturalnych. W Warszawie pojawiły się m.in. przy okazji ławeczek Chopina zamontowanych w kilkunastu punktach miasta. Po odczytaniu kodu można ściągnąć na telefon specjalną aplikację na temat kompozytora.

Kod do informacji

Aby odczytać kod 2D trzeba ściągnąć na telefon odpowiedni program. W sieci dostępnych jest wiele tego typu aplikacji, takich jak np. Neoreader (dostępny na wiele platform),ScanLife dla iPhona, czy Barcode Scanner na platformę Android.

Każdy może również za darmo wygenerować swój własny kod 2D. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu serwisów internetowych, takich jak np. Qurify, na których dostępne są odpowiednie kreatory. Po wpisaniu w panel interesującego nas tekstu (może to być zwykły tekst lub link) – generator tworzy nam unikalny kod 2D. Można go potem np. wydrukować i przykleić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Techniki stawia na fotokody. Bez komórki (nie)podchodź - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto