Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Fabryce Norblina jest już oficjalne. Otwarcie jeszcze w tym roku. Zobaczcie wizualizacje

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Muzeum, powstające jako integralna część Fabryki Norblina, zarejestrowało swoją działalność. Swoją ekspozycję, która będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających kompleks, otworzy już w drugim półroczu bieżącego roku. Odwiedzający będą mieli do wyboru aż cztery ścieżki zwiedzania: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Szczegóły poniżej.

Fabryka Norblina oficjalnie ze swoim muzeum

Zarejestrowana została działalność powstającego muzeum, które będzie stanowić integralną część kompleksu Fabryki Norblina, projektu rewitalizowanego przez Grupę Capital Park. Uzgodniono także regulamin z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otwarcie zaplanowano już na II połowę bieżącego roku.

Muzeum będzie jedną z najważniejszych funkcji rewitalizowanej Fabryki Norblina - prawie 2-hektarowy terenu w samym sercu Woli, pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Ze względu na swą specyfikę - otwartego terenu z zachowanym zabytkowym układem 10 pofabrycznych budynków oraz 50 maszynami i urządzeniami (42 z nich znajdują się w rejestrze zabytków), Muzeum Fabryki Norblina będzie miało niestandardowy, otwarty charakter i będzie dostępne dla wszystkich odwiedzających kompleks, niezależnie od celu wizyty. Ekspozycja będzie miała niejednorodny charakter, a strefa muzealna i komercyjna będą przenikały się wzajemnie.

Zobaczcie wizualizacje Muzeum Fabryki Norblina:

Muzeum w Fabryce Norblina jest już oficjalne. Otwarcie jeszc...

Dostępne będą cztery ścieżki zwiedzania: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Odwiedzający rozpoczną podróż przez dzieje tego terenu od XVIII w., kiedy był on jeszcze własnością Franciszka Ryxa - kamerdynera króla Stanisława Augusta, poprzez lata świetności zakładu Norblin, Bracia Buch i T. Werner, aż do powojennej działalności jako Walcownia Metali Warszawa. Muzeum pokaże także losy tego miejsca po 1982 roku, kiedy zakończona została fabryczna produkcja.

Odwiedzający będą mogli skorzystać z wielu ciekawie zaaranżowanych i angażujących ich aktywność ekspozycji - w jednej z nich np. wcielą się w rolę operatora fabrycznego pieca. Wchodząc na taras widokowy, skorzystają z - wydawałoby się - standardowych lunet do podziwiania panoramy. Tu jednak, za pomocą specjalnych pokręteł, będą mogli zmienić rzeczywisty i aktualny wygląd fragmentu fabrycznego terenu na jego historyczny odpowiednik. Niemniej, najważniejsza dla widza muzeum będzie możliwość obcowania z oryginalnymi obiektami: pofabrycznymi budynkami, maszynami tworzącymi pełny ciąg technologiczny fabryki oraz jej wyrobami, zakonserwowanymi i odrestaurowanymi z zachowaniem historycznych śladów i naleciałości - powiedział Artur Setniewski, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina.

Zobaczcie też:

Warszawa Główna prawie gotowa. Po 24 latach przerwy na odbud...

Fabryka Norblina to 65 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego 41 tys. mkw. to biura, a pozostałe 24 tys. mkw. wypełnią koncepty rozrywkowe, gastronomiczne, usługowe, handlowe, kulturalne oraz wellness. Wśród najemców zrewitalizowanej Fabryki Norblina, oprócz BioBazaru znajdzie się m.in. foodhall z ponad 30 konceptami gastronomicznymi, butikowe kino z siedmioma salami, Piano Bar z muzyką na żywo, a także liczne restauracje. Blisko 800 mkw. powierzchni zajmie pierwsza w Polsce w pełni interaktywna i cyfrowa galeria sztuki ART BOX Experience.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto