Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Palmirach gotowe. Otwarcie wiosną

Redakcja
Pierwsi zwiedzający w powiększonym i odświeżonym Muzeum w Palmirach spodziewani są dopiero wiosną. Jednak już w czwartek ukończoną budowę odebrała prezydent stolicy.

Stołeczny ratusz przeznaczył na budowę muzeum 9,2 mln zł. – Na takie projekty, jak to miejsce pamięci, zawsze znajdą się pieniądze. Jesteśmy winni pamięć tym, którzy tu zginęli – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która odwiedziła w czwartek Palmiry. – Tu ginęła elita, najaktywniejsi przedstawiciele życia kulturalnego i społecznego. Niemcy, chcąc ukryć ten mord, posadzili drzewa. Dlatego w muzeum znajdują się cztery drzewa symbolizujące miejsca rozstrzeliwań – tłumaczyła prezydent Warszawy.

Cztery sosny zostały umieszczone w szklanych tubach. Każde z drzew ma syboliczną nazwę, upamiętniającą pięć miejsc masowych rozstrzelań mieszkańców Warszawy: Palmiry, Laski, Wólka Węglowa oraz Szwedzkie Góry i Wydmy Łuże.

Muzeum w nowej odsłonie

Trwająca osiem miesięcy budowa nowej siedziby muzeum dobiegła właśnie końca. Zastąpi ono istniejące od ponad trzydziestu lat Muzeum Walk i Męczeństwa. Oprócz zmiany nazwy na Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, postanowiono zmodernizować i rozbudować ekspozycję. Powstał zatem znacznie większy budynek o powierzchni 1100 m2, dzięki czemu bogate zbiory mają być lepiej prezentowane. Przystosowano go dla potrzeb niepełnosprawnych, czego brakowało jego poprzednikowi, a ponadto zadbano o nowoczesność budowli.

Specjalne oświetlenie i animacje dźwiękowe nadadzą muzeum odpowiedni klimat. Do przekazywania wiedzy o egzekucjach w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej posłużą multimedia.

Otwarcie Muzeum na wiosnę

W marcu 2011 r. w Palmirach zostanie otwarta multimedialna ekspozycja, poświęcona egzekucjom i wydarzeniom na tym obszarze podczas II wojny światowej. Będzie to pierwsze przedsięwzięcia placówki po modernizacji. Muzeum jest zamnkięte dla zwiedzających od 27 kwietnia.

Pamięć o masowych mordach

Między 7 grudnia 1939 r. a 17 lipca 1941 r. Niemcy dokonali w Palmirach i ich okolicach 21 masowych mordów, w których zginęło ponad 1700 osób, wśród nich m.in. marszałek sejmu Maciej Rataj, olimpijczyk Janusz Kusociński i wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto