Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Warszawskiej Pragi rozkwita na wiosnę!

Justyna Koszewska
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi Fot. SZRM / muzeumpragi.pl
Muzeum Warszawskiej Pragi. Otwarcie pierwszego muzeum po prawej stronie Wisły coraz bliżej. Prace wykończeniowe mają się zakończyć 30 czerwca.

Przy ul. Targowej 50/52 trwają ostatnie prace. – Po zakończeniu budowy potrzeba będzie jeszcze około miesiąca na przeprowadzenie odbiorów. Po tym czasie w budynkach będzie się mogła rozpocząć instalacja wystaw – wyjaśnia Julia Matuszewska, rzecznik prasowy Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Budowa pierwszego muzeum po prawej stronie Wisły nie należała o najłatwiejszych. Odkrycie nieopisanych w projekcie piwnic, pracochłonna konserwacja, problemy finansowe wykonawcy – to czynniki, które znacznie opóźniły postęp prac. W grudniu rozstrzygnięto konkurs na projekt wystawy stałej, w którym zwyciężyła koncepcja przygotowana przez zespół architektów z pracowni 137Kilo Architekci.

Czytaj też: Lany Poniedziałek w Warszawie [ZDJĘCIA]

– Muzeum nie będzie instytucją jedynie historyczną, będzie ono także żyjącym ośrodkiem. Artyści będą mogli tworzyć sztukę, która stanie się kolejnym rozdziałem w bogatej historii Pragi, Warszawy, a może nawet Polski – tłumaczą autorzy projektu. Architekci mieli do zagospodarowania przestrzeń obejmującą trzy zabytkowe kamienice z XIX wieku, stojącą na podwórzu oficynę z żydowskimi salami modlitewnymi i nowy budynek na tyłach posesji. Sercem muzeum ma być dziedziniec, na którym będzie można zobaczyć przekrój praskich symboli. W centralnym miejscu posadzona zostanie lipa, a obok niej stanie rzeźba niedźwiedzia. Na dziedzińcu pojawi się także okrągła, zadaszona scena dla kapel i ulicznych grup artystycznych, w nocy zaś całość oświetlana będzie koksownikami.

Muzeum Warszawskiej Pragi - co w nim będzie?

Dawna pracownia szewska, powojenny targ czy salon z początku XIX wieku – te wszystkie miejsca będzie można odwiedzić podczas wizyty w Muzeum Pragi. Przedstawiciele placówki zachęcają do włączenia się we wspólną akcję zbierania praskich pamiątek.

Zwiedzający będą mogli poznać historię Pragi i jej mieszkańców, przemierzając kolejne pomieszczenia, wśród których znajdzie się m.in. sala zaaranżowana jako targowisko, praski penthouse – sala wystawiennicza stworzona z myślą o współczesnych artystach, czy Praga underground, czyli tajemnicza, piwniczna przestrzeń, w której prezentowane będą różnorodne instalacje muzealno-artystyczne. Na ekspozycję składać się będą dawne zdjęcia, nagrania, sprzęty rzemieślnicze z praskich pracowni i inne eksponaty pozwalające poczuć atmosferę dawnej Pragi. Władze placówki podkreślają, że w tworzenie archiwalnych zbiorów może się włączyć każdy mieszkaniec Pragi. Wystarczy przynieść do biura muzeum praskie pamiątki znalezione na strychu czy w piwnicy lub zwyczajnie opowiedzieć o swoich wspomnieniach związanych z dawną Pragą. Wybrane nagrania wspomnień mieszkańców trafią do sali historii mówionej. – Muzeum Warszawskiej Pragi to muzeum istniejące przede wszystkim dla mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy. Chcemy prezentować historię i problematykę takich dzielnic, jak Białołęka, Tarchomin, Bródno, Targówek, Praga, Grochów, Kamionek, Gocław, Saska Kępa, Zerzeń – podkreślają władze placówki.

Budowa praskiego muzeum będącego jednym z oddziałów Muzeum Warszawy kosztowała w sumie ponad 37 mln zł i w jednej trzeciej sfinansowana została z dotacji unijnych. – Muzeum Warszawskiej Pragi to inwestycja, z której możemy być naprawdę dumni – podsumowuje Julia Matuszewska i dodaje, że prawdopodobnie jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy głównej wnętrza muzeum zostaną otwarte dla zwiedzających. Informacje o postępach prac można śledzić na bieżąco na stronie www.muzeumpragi.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto