Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum wciąż czeka na dary

Redakcja
fot. Witold Chojnacki
fot. Witold Chojnacki redakcja
Niemal 4 tysiące eksponatów trafiło już do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wczoraj podsumowano trwającą od ponad roku zbiórkę.

Nie mamy się czego wstydzić, już zapełniliśmy jeden magazyn, a drugi właśnie powstaje - uśmiecha się Beata Marcinowicz, specjalistka ds. promocji w Muzeum Polskiej Piosenki. - Liczy się dla nas każda, nawet najmniejsza pamiątka, ale ważne jest również to, że wciąż się o nas mówi w Polsce.
Muzeum, choć uchwałę o jego powstaniu radni podjęli w 2007 roku, tak naprawdę zaczęło działać dopiero w 2009. Wówczas ogłoszono ogólnopolską zbiórkę pamiątek, którą wczoraj podsumowano w filharmonii.
Dzięki akcji do muzeum trafiły pamiątki związane m.in. z takimi artystami jak Czesław Niemen, Alibabki, Wilki, Grzegorz Turnau, Marek Grechuta.
- Mamy spory zbiór płyt analogowych, kaset, instrumentów i kostiumów - chwali się Beata Marcinowicz. - Do tego dochodzą śpiewniki, informatory, książki, a także fotografie czy plakaty.
Eksponaty to nie tylko pokłosie zbiórek połączonych z koncertami zorganizowanymi w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Do muzeum wciąż przychodzą Opolanie, którzy przynoszą najprzeróżniejsze dary.
- Tadeusz Horoszkiewicz, znany dziennikarz telewizyjny, podarował nam unikatowe zdjęcia z pierwszego festiwalu w 1963 roku. A od pani Jadwigi Bartkiewicz, żony Władysława Bartkiewicza, wieloletniego dyrektora festiwalu, otrzymaliśmy ogromną kolekcję pamiątek związanych z tą imprezą - wymienia przedstawicielka muzeum.
Zbieranie pamiątek ciągle trwa.- Wprawdzie nie będzie specjalnej akcji, ale mamy nadzieję, że za rok znów pochwalimy się kolejnymi eksponatami - zapowiada Beata Marcinowicz.
WażneChoć o muzeum piosenki w ostatnim roku było głośno, to wciąż jego zbiory można zobaczyć przede wszystkim na stronie internetowej (adres: www.muzeumpiosenki.pl), a także na nielicznych wystawach, które odbywają się w różnych miejscach.
Siedziba mieści się tymczasowo w kamienicy przy placu Kopernika 1. Muzeum wciąż czeka bowiem na swoje stałe miejsce w budowanym amfiteatrze. Na razie nie wygląda jednak na to, aby mogło ono powstać już w przyszłym roku. Prawdopodobnie jego pomieszczenia zostaną zagospodarowane w 2012. Pod koniec tego miesiąca poznamy wynik konkursu na projekt wnętrza muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto