Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska Polskiego. Wiemy jak będzie wyglądać wystawa główna. Husaria na pierwszym planie

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / MWP / pracownia NM
Muzeum Wojska Polskiego ma być gotowe za rok. Własnie rozstrzygnięto konkurs na wystawę stałą. Wygrała pracownia NM, która wyeksponowała polską kawalerię. W jednym z pomieszczeń zobaczymy szarżę husarii. "Minimum środków - maksimum wyrazu" - tak jury określiło ich pracę.

Na rok przed otwarciem Muzeum Wojska Polskiego rozstrzygnięto konkurs na wystawę stałą. Zwycięski pomysł pracowni NM stawia na maksymalne wyróżnienie eksponatów. W jednej z sal zobaczymy szarżę polskiej husarii, w innej np. zbroje rycerskie.

"Pierwszą nagrodę przyznano za konsekwentne budowanie narracji wystawy w oparciu o kontrast rzetelnej ekspozycji kolekcji muzeum zestawionej z aranżacjami scenograficznymi o dużym ładunku emocjonalnym i sile wyrazu" - komentuje jury konkursu.

Muzeum Wojska Polskiego. Wiemy jak będzie wyglądać wystawa g...

Ścieżkę zwiedzania podzielono na trzy kategorie: krótką, średnią oraz długą, w zależności od czasu jaki chcielibyśmy przeznaczyć na wystawę. W każdej z tras znajdziemy eksponaty, które są centralnym punktem ekspozycji. "W zaproponowanej koncepcji są one traktowane z ogromnym szacunkiem, niemalże jak dzieła sztuki" - podkreśla jury.

- Muzeum Wojska Polskiego dysponuje ogromną kolekcją eksponatów, które chcieliśmy umieścić na pierwszym planie. Multimedia są jedynie tłem dla wystawy - powiedziała nam Zuzanna Szpocińska z pracowni NM Architekci.

- Temat odsieczy wiedeńskiej był bardzo ważny dla organizatora, dlatego znalazła się ona w centralnym punkcie jednej z izb - wyjaśnia Szpocińska. Całość wystawy podzielono na trzy moduły, z których jeden w całości dotyczy wojskowości z XVI i XVII wieku. Dodatkowo powstanie sala w której pojawi się broń orientalna.

W przeciwieństwie do obecnie panującej mody, w centrum postawiono historyczne eksponaty. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na projekty, ekrany czy inne multimedia. Jak czytamy w opinii jury pracę NM można opisać sentencją "minimum środków - maksimum wyrazu". Zwycięska pracownia, wybrana spośród jedenastu startujących, otrzyma 180 tys. złotych. Koszt stworzenia wystawy oceniono na około 45 milionów złotych.

Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego przewidywane jest na listopad 2020. Na Cytadeli - gdzie budowana jest placówka - powstaje prawdziwe zagłębie muzeów. Tuż obok stanie Muzeum Historii Polski, a już teraz działa tam Muzeum Katyńskie będące częścią Muzeum Wojska Polskiego. Wszystkie te placówki miały być gotowe na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Teraz mówi się, że realnym terminem jest rok 2020. Łączny koszt prac (Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski) ma wynieść co najmniej 800 mln zł.

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto