Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska Polskiego znika z centrum Warszawy. Już wkrótce w nowej odsłonie na Cytadeli. Samoloty i czołgi wyruszą w ostatnią podróż

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami Muzeum Wojska Polskiego zostaje zamknięte w swojej dotychczasowej lokalizacji. Jeszcze tylko do końca stycznia można zobaczyć ekspozycje w Alejach Jerozolimskich. Nieco dłużej ma otwarty być park plenerowy, ale on także powoli znika. Gdzie przenosi się muzeum, co tam zobaczymy i co jeszcze można zobaczyć na wystawie w Śródmieściu?

Póki co nie ma konkretnej daty zamknięcia parku plenerowego słynącego z ekspozycji czołgów czy samolotów. - W najbliższej przyszłości wystawa plenerowa będzie dostępna bez ograniczeń, pomimo zamknięcia siedziby głównej - mówi nam Tomasz Szumański, rzecznik prasowy muzeum. Natomiast wiemy na pewno, że wystawa znajdująca się wewnątrz budynku w Al. Jerozolimskich zniknie z końcem stycznia.

Sporo atrakcji ma być przygotowanych na ostatni weekend działalności muzeum - 28 i 29 stycznia. Będą grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentują rekonstrukcje uzbrojenia jakiego używały polskie wojska od X do XX w. Egzemplarze tego uzbrojenia można podziwiać w gablotach na naszych ekspozycjach. Do wygrania będą też złote bilety. Co to takiego?

- Po wypełnieniu specjalnie przygotowanych kart zadań w czasie zwiedzania Muzeum, na pierwszych 103 uczestników czeka Złota Karta uprawniająca do bezpłatnego zwiedzania nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Warszawskiej Cytadeli - słyszymy.

Muzeum Wojska Polskiego znika z centrum Warszawy. Już wkrótc...

Oprócz tego upoważni do wstępu także do poszczególnych oddziałów:

  • Muzeum Broni Pancernej (w Poznaniu),
  • Muzeum Katyńskiego,
  • Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Złota Karta upoważnia do wstępu max. 5 osób jednocześnie. Ważna jest do 31 grudnia 2023r. Złota Karta nie podlega sprzedaży ani wymianie na środki pieniężne.

Zasoby muzeum

W Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej można było zobaczyć m.in. Renault FT. Rodzaj czołgu, który brał udział w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą" - teraz trafi do nowej siedziby na Cytadeli. Natomiast w centrum Warszawy są chociażby samoloty odrzutowe MIG, mniejszy samolot rządowy JAK, haubice, wyrzutnie rakiet, elementy artylerii. Sam jako dziecko uwielbiałem bywać w tym miejscu i znajdujący się w parku sprzęt, choć wiekowy, robi wrażenie.

Na ekspozycji wewnętrznej znajdziemy całą historię polskiego oręża. Stroje, broń, amunicje, pamiątki począwszy od początku polskiej państwowości aż do powojennego podziemia. Armaty, eksperymenty z bronią palną już w XVI wieku (np. połączenie pistoletu z toporem), wyposażenie husarzy, szable, a także współczesna broń i mundury. Nie brakuje ciekawostek jak wyposażenie oddziałów orientalnych czy dary - jak choćby bumerang otrzymany przez Józefa Piłsudskiego od polonii australijskiej.

Wielkie otwarcie - sierpień 2023

Muzeum przeprowadzi się do nowego pawilonu na warszawskiej Cytadeli. Będzie sąsiadowało z wielkim gmachem Muzeum Historii Polski. Póki co powstał jeden pawilon (południowy) w którym znajdzie się część eksponatów instytucji. Dodatkowo oddział Muzeum Wojska Polskiego znajduje się także na Sadybie. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Powsińskiej 13. Otwarcie nastąpi około 15 sierpnia - dokładna data jest jeszcze ustalana ze względu na obchody Święta Wojska Polskiego oraz planowane otwarcie wystawy inauguracyjnej Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie na 15 sierpnia.

Docelowo dla mieszkańców udostępniony ma zostać cały teren Cytadeli. W budowie jest między innymi wjazd dla samochodów od strony Wisłostrady (będzie dwupoziomowy parking podziemny), kładka czy wejście od strony Żoliborza. Skorzystać też będą mogli z terenów zielonych, które przechodzą rewitalizację, a do tego przed Muzeum Historii Polski, a pomiędzy pawilonami Muzeum Wojska Polskiego, znajdzie się ogromny plac Gwardii. Być może odbywać się będą tam także ważne uroczystości państwowe. Budowana jest kładka prowadząca bezpośrednio na plac przed Muzeum od strony Al. Wojska Polskiego, dodatkowo funkcjonują dwie bramy „Żoliborska” od strony Dworca Gdańskiego i „Nowomiejska” Od strony Nowego Miasta.

Muzeum Wojska Polskiego

- Na połowę sierpnia w pawilonie południowym MWP zaplanowano „wystawę inauguracyjną”, która zaprezentuje w nowoczesny sposób przy użyciu eksponatów i multimediów 1000 lat historii oręża polskiego z chronologicznym podziałem na epoki. Wystawa inauguracyjna będzie jednak pewnym wycinkiem zbiorów liczących ponad 300 tys. muzealiów - wyjaśnia nam rzecznik muzeum. Wyjaśnia też, że z czasem oferta będzie zmieniana i rozwijana.

Muzeum Wojska Polskiego to 103 lata historii i jej kolejny etap

Teren zajmowany dotąd przez MWP trafi teraz do Muzeum Narodowego. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 300 tys. eksponatów. Z pewnością nie da się od razu ich wszystkich wyeksponować w nowej siedzibie. Dlatego muzealnicy czekają na drugi pawilon - północny - ma on powstać w kolejnych latach. - Bliźniaczy pawilon północny będzie budowany w kolejnych latach. Zaplanowano w jego wnętrzu wystawę poświęconą Wojsku Polskiemu z czasów po II wojnie świtowej, oraz wystawę prezentującą najcenniejsze zabytki ciężkiego sprzętu wojskowego, a także pracownie konserwatorskie - informuje nas Tomasz Szumański.

Krystian Dobuszyński

Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski.

Niezwykle widowiskowe jest przenoszenie eksponatów. Za pomocą dźwigów, podnoszenie ciężkiego sprzętu jak czołgi czy samoloty. Muzeum udostępniało zresztą kilka filmów z "latającymi eksponatami". Dodatkowo, żeby nie uszkodzić podłogi w nowej siedzibie, przenoszony ciężki sprzęt osadzany jest w formie przypominającej poduszkowce. Poniżej przedsmak tego jak będą wyglądać transporty wysłużonego sprzętu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto