Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Bielanach może powstać dwukilometrowy park linearny. ZDM zawnioskował o środki na ten cel

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Na Bielanach powstanie dwukilometrowy park linearny? Decyzja w rękach radnych
Na Bielanach powstanie dwukilometrowy park linearny? Decyzja w rękach radnych Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie
Zarząd Dróg Miejskich planuje budowę dwukilometrowego parku linearnego w ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na warszawskich Bielanach. Drogowcy poinformowali, że oprócz zieleni, którą posadzą tam w ramach trwającej przebudowy, chcą uzupełnić projekt o kolejne nasadzenia. Wniosek o środki na ten cel został przekazany do Rady Warszawy. Kwestia powstania parku ma zostać poruszona podczas majowej sesji.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował o planach utworzenia parku linearnego na warszawskich Bielanach.

Parki linearne mają za zadanie tworzyć zielone trakty łączące poszczególne części miasta czy dzielnicy. Dzięki nim mieszkańcy mogą poruszać się bez towarzystwa spalin i hałasu. Tego typu projekty pozwalają poprawić lokalny mikroklimat oraz stwarzają przyjazne warunki dla pszczół, motyli czy ptaków. Najczęściej udaje się też poprawić naturalną chłonność terenu, co przy występujących coraz częściej deszczach nawalnych jest bardzo istotne - wyjaśnia stołeczny ZDM w komunikacie.

Na Bielanach trwa obecnie przebudowa ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Drogowcy przekazali, że w ramach przedsięwzięcia zostanie tam posadzonych 61 nowych drzew oraz tysiące krzewów i bylin. Podkreślają jednak, że utworzenie parku linearnego będzie osobnym zadaniem, stanowiącym odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

Więcej zieleni na Bielanach

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, projekt zieleni obejmujący założenie tzw. parku linearnego wzdłuż ulic Perzyńskiego, Podczaszyńskiego, Rudnickiego powstał ze względu na głosy mieszkańców, którym brakuje zieleni w tak szerokich pasach drogowych. Nowa infrastruktura, dla pieszych i rowerzystów, pozwala uporządkować teren, dzięki czemu uda się dosadzić prawie 300 drzew, takich jak klon, topola czy lipa.

W nowych zieleńcach powstaną szpalery drzew, które zacienią ulicę oraz odgrodzą sąsiadujące budynki od hałasu i pyłów. Zieleń ma służyć mieszkańcom, ale również wypisywać się w naturalny obraz dzielnicy z uwzględnieniem potrzeb pszczół, motyli czy ptaków.

Wzdłuż ulic chcemy wprowadzić wstęgi bylin miododajnych o powierzchni ok 660 m2., które oprócz waloru dekoracyjnego, będą zwiększać terytorium zapylaczy, co pozwoli zachować właściwą równowagę ekosystemu ulicy. Dla owadów przygotujemy też specjalne domki - informują drogowcy.

ZDM dodaje, że aby dopełnić nasadzenia, zaprojektowano trawy niskie i wysokie. Ich powierzchnia wyniesie ok. 1 000 metrów kwadratowych.

Drogowcy zapewniają, że nie zabraknie też miejsca na spacery z psami czy aktywność fizyczną przy równoważniach. Rozgrodzenie stref zielenią zminimalizuje możliwość kolizji pieszych z rowerzystami. Strefa wejścia na teren parku zostanie podkreślona za pomocą pergoli porośniętych pnączami, które będą pełniły funkcję fitoremediatorów – dzięki dużej łącznej powierzchni liści, będą wyłapywać cząstki pyłu i zanieczyszczenia.

Zarząd Dróg Miejskich podkreśla, że liczne pokrycie terenu zielenią niską zwiększy potencjał chłonny terenu - zostanie ograniczony spływ powierzchniowy wody, następnie dzięki zwiększonej transpiracji poprawi się mikroklimat miejsca.

Łączna długość parku linearnego miałaby wynieść dwa kilometry.

Wniosek o środki

Istniejące nieliczne nasadzenia zostaną wkomponowane w projektowany układ. W miejscach z liczną infrastrukturą podziemną, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew piennych, zostaną wprowadzone krzewy soliterowe – np. wiśnia piłkowana. Dodatkowo w miejsce niezagospodarowanego terenu pomiędzy budynkami usługowymi w ul. Rudnickiego zostaną wprowadzone drzewa ozdobne. Takie zagospodarowanie diametralnie zmieni krajobraz ulicy i dopasuje ją do współczesnych standardów - informuje Zarząd Dróg Miejskich w komunikacie.

Drogowcy podają, że projektowane układy zieleni zostały zaakceptowane przez Biuro Architektury oraz Zarząd Zieleni. ZDM zawnioskował do Rady m.st. Warszawy o przyznanie dodatkowych środków na realizację inwestycji.

Sprawa powstania parku linearnego na Bielanach ma być poruszana przez stołecznych radnych na majowej sesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto