Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kuriera, Allegro i Blik... To kolejne sposoby internetowych oszustów w ostatnim czasie

OPRAC.: Redakcja
Czekałem na paczkę, więc bez zastanowienia pobrałem aplikację... Taką wiadomość SMS otrzymał również Mateusz (43 l.). W ubiegłym tygodniu dostał SMS-a rzekomo od InPostu, w którym była informacja o oczekującej przesyłce.

- Byłem zaskoczony, ponieważ zamówienie złożyłem dzień wcześniej. Myślałem, że firma wprowadziła nową weryfikację odbioru paczek - tłumaczy Mateusz.

Mężczyzna kliknął w link oraz pobrał aplikację na swoje urządzenie mobilne, chcąc wygenerować odpowiedni kod odbioru. Niestety nie otrzymał wspomnianego kodu do przesyłki. Zorientowałem się, że coś jest nie tak, gdy po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji nie dostałem żadnego kodu - mówi ofiara oszustwa.

Oszuści lubią wykorzystywać wizerunek firm kurierskich
Niestety zainstalowana aplikacja to wirus o nazwie Cerberus, który infekuje telefony z systemem Android. Jego zadaniem jest śledzenie aktywność ofiary czy czytanie, a nawet wysyłanie wiadomości. Zwłaszcza uaktywnia się w momencie, gdy użytkownik loguje się np. do swojego konta bankowego.

Mateusz nie wiedział co ma zrobić w tym wypadku, jedyne co przyszło mu na myśl to jak najszybciej usunąć aplikacje. Obawy jednak nie zniknęły, więc odezwał się do CyberRescue z prośbą o pomoc.

- Zanim klikniesz w jakikolwiek link czy pobierzesz załącznik z wiadomości przede wszystkim daj sobie chwilę. Nie reaguj natychmiast klikając w hiperłącza. Wyszukaj w internecie treść wiadomości jaka do Ciebie przyszła, zwłaszcza jeśli zawiera link.  Jeśli nadawca podaje się za konkretny podmiot to warto skontaktować się bezpośrednio z takim usługodawcą i poprosić o więcej informacji - tłumaczy Karolina, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue.

Co zrobić w wypadku pobrania złośliwej aplikacji? Należy włączyć tryb samolotowy i wyjąć kartę SIM z zainfekowanego urządzenia. skontaktuj się z bankiem, aby poinformować o całym zdarzeniu, a następnie zmień z poziomu bezpiecznego urządzenia hasło do bankowości i wszędzie tam gdzie korzystasz z tego samego hasła do logowania. Te działania zapewnią bezpieczeństwo Twoim oszczędnościom na koncie w banku, jednak nie zwalczą wirusa. A co zatem z telefonem? Najskuteczniejszą i najszybszą opcją jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych.
Czekałem na paczkę, więc bez zastanowienia pobrałem aplikację... Taką wiadomość SMS otrzymał również Mateusz (43 l.). W ubiegłym tygodniu dostał SMS-a rzekomo od InPostu, w którym była informacja o oczekującej przesyłce. - Byłem zaskoczony, ponieważ zamówienie złożyłem dzień wcześniej. Myślałem, że firma wprowadziła nową weryfikację odbioru paczek - tłumaczy Mateusz. Mężczyzna kliknął w link oraz pobrał aplikację na swoje urządzenie mobilne, chcąc wygenerować odpowiedni kod odbioru. Niestety nie otrzymał wspomnianego kodu do przesyłki. Zorientowałem się, że coś jest nie tak, gdy po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji nie dostałem żadnego kodu - mówi ofiara oszustwa. Oszuści lubią wykorzystywać wizerunek firm kurierskich Niestety zainstalowana aplikacja to wirus o nazwie Cerberus, który infekuje telefony z systemem Android. Jego zadaniem jest śledzenie aktywność ofiary czy czytanie, a nawet wysyłanie wiadomości. Zwłaszcza uaktywnia się w momencie, gdy użytkownik loguje się np. do swojego konta bankowego. Mateusz nie wiedział co ma zrobić w tym wypadku, jedyne co przyszło mu na myśl to jak najszybciej usunąć aplikacje. Obawy jednak nie zniknęły, więc odezwał się do CyberRescue z prośbą o pomoc. - Zanim klikniesz w jakikolwiek link czy pobierzesz załącznik z wiadomości przede wszystkim daj sobie chwilę. Nie reaguj natychmiast klikając w hiperłącza. Wyszukaj w internecie treść wiadomości jaka do Ciebie przyszła, zwłaszcza jeśli zawiera link. Jeśli nadawca podaje się za konkretny podmiot to warto skontaktować się bezpośrednio z takim usługodawcą i poprosić o więcej informacji - tłumaczy Karolina, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue. Co zrobić w wypadku pobrania złośliwej aplikacji? Należy włączyć tryb samolotowy i wyjąć kartę SIM z zainfekowanego urządzenia. skontaktuj się z bankiem, aby poinformować o całym zdarzeniu, a następnie zmień z poziomu bezpiecznego urządzenia hasło do bankowości i wszędzie tam gdzie korzystasz z tego samego hasła do logowania. Te działania zapewnią bezpieczeństwo Twoim oszczędnościom na koncie w banku, jednak nie zwalczą wirusa. A co zatem z telefonem? Najskuteczniejszą i najszybszą opcją jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. nadesłane/CyberRescue
Przykłady? Aż 70 proc. kupujących w internecie korzysta z usług firm kurierskich. Wykorzystują to oszuści, którzy coraz częściej podszywają się takich usługodawców.

Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y, korzystając z wizerunku znanych firm, doręczających przesyłki. Informują o oczekiwaniu paczki i konieczności wygenerowania kodu, aby móc ją odebrać. Link z wiadomości przekierowuje do nieprawdziwej strony, zachęcającej ofiarę do pobrania aplikacji mobilnej - przestrzegają eksperci CyberRescue.

Zobacz kolejne sposoby internetowych oszustów z ostatniego czasu w poniższej galerii.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na kuriera, Allegro i Blik... To kolejne sposoby internetowych oszustów w ostatnim czasie - Gazeta Pomorska

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto