Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Polach Mokotowskich można podejrzeć jak powstaja rzeżby i porozmawiać z ich twórcami

Barbara Posel - Echomiasta
Sylwester Ambroziak ze swoją rzeźbą i z jej miniaturką
Sylwester Ambroziak ze swoją rzeźbą i z jej miniaturką Barbara Posel
Na Polu Mokotowskim trwają Art Konfrontacje. Każdy może z bliska zobaczyć proces tworzenia. Ludzie w roboczych ubraniach pracują przy wielkich kamiennych bryłach. Wokół hałas dłutowania, uderzania młotkiem, ścierania. Tak prezentuje się plac na tyłach pubu Marylin na Polu Mokotowskim. Nie jest to jednak plac budowy, ale plener rzeźbiarski.

Do 15 września powstawać tu będą najprzeróżniejsze kamienne rzeźby. Każdy przechodzień może przystanąć i zobaczyć od środka proces tworzenia. Nie tylko zresztą zobaczyć, ale także porozmawiać z rzeźbiarzami, zapytać na przykład o to, co przedstawiają ich dzieła. Można także samemu podjąć próbę interpretacji, bo artyści są otwarci.

Chcą by to widzowie odczytywali w ich dziełach nowe znaczenia, o których oni sami nawet by nie pomyśleli.

- Zazwyczaj, gdy ktoś mnie zaczepia i pyta, co robię, pokazuję mu miniaturkę swojego projektu - taką laleczkę - mówi Sylwester Ambroziak, wyjmując figurkę przypominającą skrzyżowanie laleczki voodoo ze sztuką Majów. - To ludzie chodzą na wystawy, oglądają naszą sztukę, zostawiam więc im otwarte pole do interpretacji - wyjaśnia.

Na razie do rzeźbiarzy podchodzą tylko najodważniejsi, których nie odstrasza rozlegający się hałas. Niekiedy ktoś przystaje i podziwia. Warto jednak pamiętać, by z zagadywaniem rzeźbiarzy poczekać na odpowiedni moment, artyści pracują w końcu z ostrymi narzędziami. - Poza tym to też rozprasza - wyjaśnia Ambroziak.

Akcja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierającego Aktywność Twórczą "Free Art" oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. W projekcie uczestniczy siedmiu rzeźbiarzy: Sylwester Ambroziak, Grzegorz Szkopowicz, Jacek Muldner-Nieckowski, Teresa Pastuszka-Kowalska, Dariusz Kowalski, Majid Jammoul i Antonina Wysocka-Jonczak.

Motywem przewodnim pleneru jest rzeźba parkowa, czyli taka, która najlepiej współgra z otoczeniem. Powstawanie prac można oglądać codziennie od 9 do 19. Najlepsze rzeźby pozostaną na Polu Mokotowskim na stałe, uroczyste odsłonięcie planowane jest na 26 września. Artyści mają więc tylko miesiąc na całkowite ukończenie swoich prac.

Niewiele osób wie, że dopracowanie szczegółów zajmuje kolejny miesiąc - tym zajmą się rzeźbiarze już w swoich pracowniach. Projekt powstał po to, by przybliżyć dwa światy - tworzących i odbierających sztukę, którzy do tej pory rzadko mieli okazję się konfrontować. Art Konfrontacje to wydarzenie wyjątkowe, ponieważ ostatni plener rzeźbiarski odbył się w Warszawie w latach 70. Postęp prac można na bieżąco śledzić na www.artkonfrontacje.blog.pl. Tam też można się dowiedzieć czegoś więcej o artystach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto