Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Rynku Staromiejskim zostanie średniowieczny bruk

Redakcja
Roboty na Rynku Staromiejskim zostały wstrzymane, bo miasto czekało na decyzję konserwatora zabytków. Od poniedziałku ruszają na nowo.
Roboty na Rynku Staromiejskim zostały wstrzymane, bo miasto czekało na decyzję konserwatora zabytków. Od poniedziałku ruszają na nowo. Wioletta Mordasiewicz
Decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków odblokowała wstrzymane na jakiś czas roboty związane z przebudową rynku. Już wiadomo, że ruszą one na początku przyszłego tygodnia.

Na placu przed ratuszem od jakiegoś czasu nic się nie dzieje. Mimo, że wykonawca przejął plac budowy w czerwcu.
 
– Teraz mamy na starówce dwa rozkopane place, na których nic się nie dzieje – denerwuje się pan Roman z ul. Płatnerzy. – Czy nie można tych robót jakoś przyśpieszyć? Sezon urlopowy w pełni, a tu takie utrudnienia w ruchu.
 
Mieszkańcy starówki zastanawiają się po co w ogóle rozpoczynano roboty, skoro po miesiącu utknęły one w martwym punkcie.
 
– Mogli nie zaczynać – komentują. – Nie byłoby tych utrudnień w ruchu. Niepotrzebnie plac rozgrzebywano i zamykano ruch na ul. Grodzkiej.
 
Niecierpliwi się też wykonawca.
 
– Teraz mamy przymusowy postój, a potem będą nas gonić, żeby jak najszybciej skończyć roboty – mówi anonimowo jeden z pracowników konsorcjum firm Drogbud i Emulex.
 
Przebudowa płyty rynku stanęła, bo miasto czekało na decyzję konserwatora zabytków. Przez miesiąc na placu przed ratuszem były prowadzone badania archeologiczne. Okazało się, że po zdjęciu tzw. podsypki, czyli nawierzchni rynku archeolodzy ze stargardzkiego muzeum odnaleźli cenne znalezisko. To ceramika i kamienny bruk, pochodzące z późnego średniowiecza. Znaleziono to w centralnej części rynku. Archeolodzy zapytali konserwatora zabytków czy mają prowadzić swoje prace głębiej i co zrobić ze średniowiecznym brukiem.
 
– Bruk ma zostać zachowany dla przyszłych pokoleń – mówi Marcin Majewski, dyrektor Muzeum w Stargardzie. – Nie będziemy go stamtąd wygrzebywać. Taką decyzję podjął konserwator zabytków. Grunt będzie wymieniany tylko tam, gdzie w trakcie robót zapadały się koparki. Do końca przebudowy cały rynek będziemy mieli pod nadzorem archeologicznym.
 
Przed ratuszem już od poniedziałku będą pracować jednocześnie ekipy remontowe i archeolodzy. Plac przed ratuszem w wyniku przebudowy zyska nową, granitową nawierzchnię. W jego centralnym miejscu zostanie położona mozaika z kostki. Od strony ul. Grodzkiej powstanie taras z miejscami siedzącymi. Tuż obok ma zostać zrobiony strumyk wypływający ze schodków. Rynek zyska też nowe oświetlenie. Koniec robót zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto