Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na spacer nad Wisłę

Natalia Bugalska
(© Materiały prasowe)
(© Materiały prasowe)
Dzika rzeka w sercu miasta to skarb, którego mogą nam pozazdrościć wszystkie stolice Europy. Co z tego, skoro tak mało ją znamy i lubimy? Fundacja "Ja Wisła" postanowiła przekonać warszawiaków, że nad Wisłą nie jest ...

Dzika rzeka w sercu miasta to skarb, którego mogą nam pozazdrościć wszystkie stolice Europy. Co z tego, skoro tak mało ją znamy i lubimy? Fundacja "Ja Wisła" postanowiła przekonać warszawiaków, że nad Wisłą nie jest nudno. Zaprojektowała kilka tras ścieżek na obu brzegach rzeki w obrębie całej Warszawy.

Gdzie jest Gruba Kaśka? Czy jej mężem jest Chudy Wojtek? Gdzie żyją bobry i ile ich jest? Gdzie szukać nad Wisłą czapli, czajek i jeżyków? Na te pytania odpowiedź daje mapa przygotowana przez Fundację "Ja Wisła". Grubą Kaśkę, czyli wielką studnię na rzece, i pływającą wokół niej pogłębiarkę Chudego Wojtka będzie można zobaczyć, spacerując ścieżką, która powstała nad rzeką.

Wzdłuż Wisły zostały oznaczone jej największe atrakcje: wyspy, rezerwaty i zabytkowe budowle. Zaś w przyszłości, jak obiecali nam miejscowi urzędnicy, powstaną tam miejsca na bezpieczne ogniska i mała infrastruktura: wiaty, ławki i śmietniki. Będą też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i podjazdy dla wózków dziecięcych. Na razie trasy spacerów i ciekawe obiekty nad Wisłą można zobaczyć na mapie na stronie internetowej Fundacji "Ja Wisła".

Wytyczanie ścieżki rozpoczęło się jeszcze w grudniu. Kilkudziesięciu wolontariuszy fundacji niestrudzenie wydeptywało ścieżki i zbierało informacje o królowej rzek. W skład zespołu wchodzili też naukowcy, specjaliści od mostów, zwierząt i roślin. Trasa powstała na odcinku o długości 30 km po obu stronach rzeki. Obejmuje więc fragment Wisły przepływający przez Warszawę. - Wcześniej urządzaliśmy spacery, wycieczki rowerowe nad Wisłą i spływy kajakowe rzeką. Teraz chcemy wykorzystać przetarte przez siebie szlaki i mądrze udostępnić Wisłę warszawiakom, bo to jedyny skuteczny sposób, by chronić przyrodę - przekonuje Przemysław Pasek, szef Fundacji "Ja Wisła".

Na ścieżce zostały oznaczone lęgowiska orlika białego, dzięcioła zielonego i czapli, a także rezerwaty i tereny zamieszkane przez wydry, bobry i lisy. Żelazne wycieczkowe punkty trasy to: rezerwat Wyspy Zawadowskie, zabytkowe budowle wokół Morysina i Gucin Gaju oraz Portu Czerniakowskiego. Dziś już nieużywany Port Czerniakowski to miejsce lęgowe ponad 400 gatunków zwierząt: czapli, sójek, nornic czy lisów. Na Wyspach Zawadowskich z kolei gniazdują afrykańskie czajki. Żyją spokojnie, choć zaraz obok pracuje piaskarka i regularnie pustoszy piękny krajobraz tego miejsca. Ona również została zaznaczona na mapie, podobnie jak kolektory ściekowe, wysypiska gruzu i niszczejące budowle. - W ten sposób będziemy budowali świadomość ekologiczną warszawiaków - zapowiada Pasek.

Temu samemu celowi mają też służyć propozycje lekcji przyrodniczo-historycznych dla nauczycieli. Znajdą tam oni ciekawe opisy i historie: o wiślanych legendach i pierwszych przeprawach przez rzekę. Uczniowie dowiedzą się z nich, gdzie gniazdują jeżyki i dlaczego remonty domów są dla nich niebezpieczne i o tym, jak bogatym ekosystemem jest martwe drewno. Obejrzą też zdjęcia pomników nad Wisłą, a później pójdą tam na spacer.

Mapę można już oglądać na stronie internetowej Fundacji "Ja Wisła" (www.jawisla.pl).

My prezentujemy zaledwie jej fragment: od mostu Gdańskiego do Siekierkowskiego (pdf).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto