Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na ulicy Matejki w Opolu powstaje pierwszy rowerowy kontrapas

Sławek Szota
Sławek Szota
Auta jadą sobie jednokierunkową ulicą Matejki swoim pasem, a rowerzyści zmierzający "pod prąd" swoim.
Auta jadą sobie jednokierunkową ulicą Matejki swoim pasem, a rowerzyści zmierzający "pod prąd" swoim.
Kontrapas rowerowy to wyznaczony na jezdni ulicy jednokierunkowej pas dla rowerów przeznaczony do jazdy w stronę przeciwną, czyli "pod prąd". Takie rozwiązanie stosuje się na ulicach gdzie ruch samochodowy jest stosunkowo duży.

Kontrapas na ulicy Matejki powstaje na raty. Najpierw namalowano linię ciągłą półtora metra od lewego krawężnika. Później pojawiły się na asfalcie 3 piktogramy rowerków oraz przycięto kolczaste gałązki wchodzące w światło kontrapasa.
Czekamy jeszcze na odpowiednie oznakowanie pionowe czyli tabliczki "nie dotyczy rowerów" pod znakami "zakaz wjazdu", "droga jednokierunkowa" i "zakaz skrętu".
Pierwsze spostrzeżenia - kierowcy ogólnie zachowują się poprawnie - namalowaną linię ciągłą odczytują prawidłowo czyli "tej linii nie wolno przekraczać".
Trafiła się Pani która nie patrząc na linię ciągłą zaparkowała "tam gdzie zawsze". Wszyscy wróżą, że w niedzielę będzie tam więcej parkujących*.
Tych będzie się stopniowo przepłaszać najpierw ulotkami a później Strażą Miejską. (Tu zawołam Boże chroń Straż Miejską i Policję naszych obrońców!)
Z zachowaniem rowerzystów (co było do przewidzenia) bywa różnie - sporo widząc pas z namalowanymi rowerkami myśli "O! zrobiono nam drogę rowerową" i jeździ po kontrapasie nieprawidłowo czyli w te i we wte.Dla przypomnienia - jadąc na rowerze ulicą Matejki zgodnie z głównym kierunkiem jazdy, jedziemy tak jak Pan Bóg przykazał, czyli po prawej stronie ulicy (ruch prawostronny mamy w Polsce, no nie?).
Gdy jedziemy "pod prąd" kontrapasem to ... też jedziemy po prawej stronie. Przecież jak się obrócimy to prawą rękę będziemy mieli po drugiej stronie ;)To jest słynny dylemat budowlańców- Zenek , w prawo tym dźwigiem, w prawo!- A w moje prawo czy twoje prawo?
Jadąc na rowerze ulicą Matejki zgodnie z głównym kierunkiem jazdy, na skrzyżowaniu z Grunwaldzką będziemy po prawej stronie jezdni. I tak jak znaki nam pokazują mamy pierwszeństwo przejazdu, zarówno jak pojedziemy w prawo w Grunwaldzką, w lewo Grunwaldzką, czy na wprost w Czaplaka.
Taki matołek, który pojedzie ulicą Matejki nieprawidłowo po lewej stronie (przecież w Anglii nie mieszkamy! choć szkoda ;) na skrzyżowaniu znajdzie się po niewłaściwej stronie ulicy. Chcąc skręcić w prawo wykona jakiś dziwny manewr, rzucając się pod nadjeżdżające z tyłu auto. Chcąc pojechać w Czaplaka musiałby skrzyżowanie przeciąć "na skuśkę" czyli na skos. A to też niedobrze.
Zapamiętajmy, kontrapas jak nazwa wskazuje, służy do tylko do "kontr jazdy" - czyli w stronę przeciwną, niż główny kierunek na danej ulicy.
Więcej można dowiedzieć w Wikipedii wpisując hasło "kontrapas"Tu dzięki uprzejmości Bractwa Rowerowego z Radomia zobaczymy, między innymi, prostą instrukcjęhttp://tiny.pl/hz366
*ostatnie spostrzeżenia - kolejna już niedziela przeszła, a przypadki nielegalnego parkowania można było na palcach jednej ręki policzyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto