Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Wielkanoc jajka od "wolnych" kur

gonzo19
gonzo19
Kupiliście jajka przed świętami? Ekologiczny Klub Gaja na swojej stronie internetowej pokazuje jak rozpoznać czy kury, które je znosiły, nie cierpiały.

Mało kto wie, że na jajkach sprzedawanych w polskich sklepach można znaleźć specjalne oznaczenia, dzięki którym dowiemy się skąd jajko pochodzi i do jakiej klasy należy. Symbol "O" - oznacza chów ekologiczny, "1" - wolny wybieg, "2" - hodowlę ściółkową, "3" hodowlę klatkową.

Klub Gaja zdecydowanie jest przeciwny hodowli klatkowej. System klatkowy oznacza, że kury są zamknięte - zwykle pięć do siedmiu ptaków - w klatkach o rozmiarach 50 cm x 50 cm. "Jest to puste pomieszczenie z nachyloną podłogą z siatki drucianej oraz sprzętem do karmienia, pojenia i zbierania jajek. (...) Przyjmując strach, frustrację i ból za definicję cierpienia, na podstawie badań naukowych można wyciągnąć wniosek, że kury nioski cierpią w klatkach i że system klatkowy jest obarczony niezmiennymi problemami dobrostanu zwierząt".


Tabela z oznaczeniami na jajkach

Klub Gaja radzi kupowanie jajek, których kury były chowane w sposób ekologiczny. "Chów ekologiczny oznacza, że kury żyją w warunkach z zachowaniem najwyższego dobrostanu".

Wolny wybieg oznacza z kolei, że kury mają stały dostęp w ciągu dnia, do wybiegu na świeżym powietrzu. Zwykle jest on pokryty dodatkowo roślinnością. "Maksymalne zagęszczenie może wynosić 2 500 ptaków na hektar (4 metry sześcienne na kurę). Ptaki mogą poruszać się swobodnie, co powoduje, że mają silniejsze kości. Mogą korzystać z grzęd, wybierać miejsca gniazdowania i wykazywać naturalne zachowanie" - wyjaśnia Klub Gaja.

System ściółkowy - kury są trzymane w budynkach. Maksymalne zagęszczenie to 25 kur na metr kwadratowy. Klub Gaja: "Ptaki mają dostęp do skrzynek z gniazdami, pożywienia i wody na wszystkich poziomach. Ściółka znajduje się na najniższym piętrze. Każdy ptak powinien mieć zapewnione około 15 cm grzędy. Ptaki mają dostęp do pomieszczeń, gdzie mogą zażywać kąpieli w piasku, drapać i gniazdować, mogą się poruszać i korzystać z grzęd. Zwiększona aktywność wzmacnia kości".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto