Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Zwięczycy w Rzeszowie kończą się prace przy budowie kładki dla pieszych

Redakcja
Już za kilka dni mieszkańcy ulicy Starowiejskiej doczekają się tego, o co zabiegali od kilku lat. Powstała kładka nad potokiem Paryja na Zwięczycy w Rzeszowie.

Ulica Starowiejska, to ulica do której dojazd istnieje tylko z jednej strony - od ulicy Jarowej. Wielu mieszkańcom odprowadzającym dzieci do szkoły bądź idącym do sklepu, czy kościoła pokonanie tego kawałka drogi zajmowało sporo czasu.
Większość z nich korzystała ze skrótu łączącego ulicę Starowiejską z ulicą Jarową. Była to prowizoryczna ścieżka prowadząca przez wąwóz na dnie którego płynie potok Paryja. Przejście przez ten potok odbywało sie po betonowym przepuście. Aby jednak zejść na dół należało wcześniej pokonać betonowe schodki, które nie były ani wygodne, ani bezpieczne. Najgorzej było zimą.
Spełnili prośbę mieszkańców
Od wielu lat na zebraniach, czy to jeszcze z wójtem (gdy Zwięczyca była częścią gminy Boguchwała), czy z prezydentem Rzeszowa, poruszano ten problem. Jednak zawsze "coś "stało na przeszkodzie.
W tym roku władze Rzeszowa postanowiły spełnić prośbę mieszkańców ulicy Starowiejskiej i w miejscu prowizorycznej ścieżki wybudować kładkę z prawdziwego zdarzenia.
Prace rozpoczęto w październiku. Początkowo miały trwać dwa miesiące.J ednak w związku z licznymi problemami związanymi z niestabilnym gruntem (osunięcie się brzegu lub wybijające się podziemne źródła ) - okres ten wydłużono do trzech miesięcy. Kładka zbudowana jest na solidnych filarach, które są wpuszczone w ziemię na głębokość około 6 metrów. Całość konstrukcji to gotowe elementy, które były składane na miejscu. Szerokość kładki wynosząca 160 centymetrów pozwala na swobodne poruszanie się.
Obecnie trwają prace związane z zabezpieczeniem linii brzegowej potoku Paryja. Do tego celu- brzegi potoku są zabezpieczane gabionami, czyli specjalną siatką i kamieniami. W najbliższych dniach dla poprawienia bezpieczeństwa zostaną zamontowane jeszcze lampy oświetleniowe.
Część prac związanych z położeniem asfaltu czy kostki brukowej na drogach prowadzących na kładkę została przełożona na wiosnę.
Wózki nie przejadą
Jedynym mankamentem tej inwestycji wydaje się to, że częśc kładki znajdująca się po stronie ulicy Jarowej znajduje sie na prywatnej posesji. W związku z tym, w projekcie przewidziano zastosowanie w tym miejscu... schodów. Tak więc trzeba będzie rozebrać około 3-4 metry kładki i zastąpić je schodami. Będzie to kilka schodków prowadzących najpierw w dół, a po przejściu około dwóch metrów - znów w górę. Czy to jest dobre rozwiązanie? Myślę, że nie. Dotychczasowa konstrukcja kładki pozwala na pokonanie jej bez jakichkolwiek podjazdów. Ale cóż projekt przewiduje inaczej...
Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszych znajomych na Facebook'u

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto