Najbezpieczniejsze drogi na Mazowszu są w powiecie żuromińskim. Nie było tam ani jednego śmiertelnego wypadku. I to drugi rok z rzędu

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
archiwum PPG / zdjęcie ilustracyjne
Powiat żuromiński jest jedynym powiatem na Mazowszu bez śmiertelnych ofiar wypadków. Jak poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska, ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego nie odnotowano już drugi rok z rzędu. Jest to zasługa nie tylko policjantów z żuromińskiej jednostki, ale także mieszkańców, którzy zaangażowali się w poprawę bezpieczeństwa. Szczegóły poniżej.

Na drogach powiatu żuromińskiego nikt nie zginął zarówno w roku 2021, jak i 2022. Dla porównania w 2020 r. w wypadkach zginęły 3 osoby. Rzecznik Komendy Powiatowej Policji asp. Tomasz Łopiński poinformował, że na drogach powiatu żuromińskiego w ub. roku doszło do 209 kolizji, czyli o 33 mniej niż w roku 2021 i o 13 mniej niż w roku 2020.

Liczba wypadków i osób poszkodowanych w wypadkach jest za to identyczna, jak w roku 2020 – w 16 wypadkach poszkodowanych zostało 16 osób. W roku 2021 liczba ta była mniejsza – 14 wypadków i 14 osób poszkodowanych - przekazał asp. Łopiński.

Rzeczniczka mazowieckiej policji podkreśliła, że pow. żuromiński jest jedynym na terenie działania mazowieckiego garnizonu policji, gdzie drugi rok z rzędu nie odnotowano ofiar śmiertelnych na drogach. Tymczasem w 2022 r. w województwie mazowieckim (poza Warszawą i okolicznymi powiatami) w 1712 wypadkach zginęło aż 189 osób.

Jak wynika ze statystyk żuromińskiej policji, w 2022 roku tamtejsi policjanci wylegitymowali w sumie ponad 16,6 tys. osób, nałożyli 4202 mandaty, skierowali 202 wnioski o ukaranie do sądu i zastosowali ponad 2 tys. pouczeń. Mandatami karani byli głównie kierowcy. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości (ponad 2,6 tys. razy), w tym powyżej 50 km/h (17 razy). Kierowcy nie zapinali też pasów bezpieczeństwa (556 wykroczeń) i korzystali w trakcie jazdy z telefonów komórkowych (248 wykroczeń).

Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do zmienionych przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych. - Wciąż zdarzają się niebezpieczne sytuacje m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu czy niedostosowanie prędkości w rejonach przejść - zauważył rzecznik. Tego typu wykroczeń żuromińska policja odnotowała w 2022 r. ponad 1000.

Mundurowi podkreślają, że także pieszym zdarza się popełnienie wykroczeń. W ubiegłym roku było ich łącznie 556. - Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub używali telefonu w trakcie przechodzenia przez pasy - powiedział asp. Łopiński. W trakcie kontroli policjanci wyeliminowali też z ruchu drogowego pojazdy niesprawne technicznie lub niedopuszczone do ruchu, zatrzymali 709 dowodów rejestracyjnych.

Rzecznik żuromińskiej policji zauważył, że w poprawę bezpieczeństwa zaangażowani są także sami mieszkańcy, którzy m.in. aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Policji.

W 2022 r. mieszkańcy powiatu żuromińskiego zgłosili za pomocą tej strony 493 miejscowe zagrożenia, spośród których funkcjonariusze potwierdzili 278 przypadków popełniania wykroczeń - powiedział asp. Łopiński.

Najczęściej zgłaszanymi problemami było przekraczanie przez kierowców prędkości w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowe parkowanie. Część zgłoszeń się nie potwierdziła, bo był to np. sytuacje przejściowe, jednorazowe. Policjanci jednak każde takie zgłoszenie weryfikują, aby w sposób realny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie