Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbezpieczniejsze drogi na Mazowszu są w powiecie żuromińskim. Nie było tam ani jednego śmiertelnego wypadku. I to drugi rok z rzędu

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
archiwum PPG / zdjęcie ilustracyjne
Powiat żuromiński jest jedynym powiatem na Mazowszu bez śmiertelnych ofiar wypadków. Jak poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska, ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego nie odnotowano już drugi rok z rzędu. Jest to zasługa nie tylko policjantów z żuromińskiej jednostki, ale także mieszkańców, którzy zaangażowali się w poprawę bezpieczeństwa. Szczegóły poniżej.

Na drogach powiatu żuromińskiego nikt nie zginął zarówno w roku 2021, jak i 2022. Dla porównania w 2020 r. w wypadkach zginęły 3 osoby. Rzecznik Komendy Powiatowej Policji asp. Tomasz Łopiński poinformował, że na drogach powiatu żuromińskiego w ub. roku doszło do 209 kolizji, czyli o 33 mniej niż w roku 2021 i o 13 mniej niż w roku 2020.

Liczba wypadków i osób poszkodowanych w wypadkach jest za to identyczna, jak w roku 2020 – w 16 wypadkach poszkodowanych zostało 16 osób. W roku 2021 liczba ta była mniejsza – 14 wypadków i 14 osób poszkodowanych - przekazał asp. Łopiński.

Rzeczniczka mazowieckiej policji podkreśliła, że pow. żuromiński jest jedynym na terenie działania mazowieckiego garnizonu policji, gdzie drugi rok z rzędu nie odnotowano ofiar śmiertelnych na drogach. Tymczasem w 2022 r. w województwie mazowieckim (poza Warszawą i okolicznymi powiatami) w 1712 wypadkach zginęło aż 189 osób.

Jak wynika ze statystyk żuromińskiej policji, w 2022 roku tamtejsi policjanci wylegitymowali w sumie ponad 16,6 tys. osób, nałożyli 4202 mandaty, skierowali 202 wnioski o ukaranie do sądu i zastosowali ponad 2 tys. pouczeń. Mandatami karani byli głównie kierowcy. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości (ponad 2,6 tys. razy), w tym powyżej 50 km/h (17 razy). Kierowcy nie zapinali też pasów bezpieczeństwa (556 wykroczeń) i korzystali w trakcie jazdy z telefonów komórkowych (248 wykroczeń).

Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do zmienionych przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych. - Wciąż zdarzają się niebezpieczne sytuacje m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu czy niedostosowanie prędkości w rejonach przejść - zauważył rzecznik. Tego typu wykroczeń żuromińska policja odnotowała w 2022 r. ponad 1000.

Mundurowi podkreślają, że także pieszym zdarza się popełnienie wykroczeń. W ubiegłym roku było ich łącznie 556. - Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub używali telefonu w trakcie przechodzenia przez pasy - powiedział asp. Łopiński. W trakcie kontroli policjanci wyeliminowali też z ruchu drogowego pojazdy niesprawne technicznie lub niedopuszczone do ruchu, zatrzymali 709 dowodów rejestracyjnych.

Rzecznik żuromińskiej policji zauważył, że w poprawę bezpieczeństwa zaangażowani są także sami mieszkańcy, którzy m.in. aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Policji.

W 2022 r. mieszkańcy powiatu żuromińskiego zgłosili za pomocą tej strony 493 miejscowe zagrożenia, spośród których funkcjonariusze potwierdzili 278 przypadków popełniania wykroczeń - powiedział asp. Łopiński.

Najczęściej zgłaszanymi problemami było przekraczanie przez kierowców prędkości w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowe parkowanie. Część zgłoszeń się nie potwierdziła, bo był to np. sytuacje przejściowe, jednorazowe. Policjanci jednak każde takie zgłoszenie weryfikują, aby w sposób realny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto