Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbogatsze gminy na Mazowszu. 15 miejsc, w których mieszkańcom żyje się najlepiej. Kto na podium?

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
4672,47 na jednego mieszkańca.
4672,47 na jednego mieszkańca. Wojciech Bieńkowski / CC 4.0
Które miasta są najbogatsze na Mazowszu? Centralne województwo to region dużych kontrastów. Są tu gminy, w których firmy nie inwestują i zostawiają niewiele środków z tytułu podatków, ale są też miejscowości dysponujące ogromnym kapitałem z podatków. Na szczycie najbogatszych miast wcale nie jest Warszawa. Gdzie więc dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest największy ?

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźnik dochodów podatkowych dla gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca na 2023 rok. Dane te posłużą głównie do obliczenia wysokości subwencji i wpłat samorządów do budżetu państwa w 2023 r., jednak możemy się z nich dowiedzieć, które gminy są najbogatsze, a które najbiedniejsze.

Przeanalizowaliśmy te dane. Okazuje się, że najbogatsza wcale nie jest Warszawa ze wskaźnikiem 4861,2 zł na mieszkańca. Najwyższy wskaźnik odnotowano w gminie Nadarzyn - 7427,75 zł, natomiast najskromniej wypadła gmina Rusinów - 644,36 zł. Jak widać, różnice między poszczególnymi gminami na Mazowszu są ogromne.

Które gminy z naszego regionu znalazły się w najbogatszej piętnastce? Sprawdź w galerii!

4672,47 na jednego mieszkańca.

Najbogatsze gminy na Mazowszu. 15 miejsc, w których mieszkań...

Wskaźnik dochodów podatkowych

Z wyliczeń ministerstwa wynika, że w 2023 roku wskaźnik gminny Gg dla kraju wyniesie 2246,66 zł. Od kilku już lat najwyższy wskaźnik G ma gmina Kleszczów (woj. łódzkie) - w 2023 wyniesie on 32477,69 zł (w 2022 r. - 29704,36 zł). Podobnie jak w ubiegłym roku najniższy wskaźnik ma gmina Potok Górny (woj. lubelskie) - 541,25 zł (w 2022 r. - 523,72 zł).

Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, wskaźnik G dla każdej gminy oblicza się dzieląc kwotę dochodów podatkowych (z tytułu podatku od nieruchomości; podatku rolnego; podatku leśnego; podatku od środków transportowych podatku od czynności cywilnoprawnych; podatku od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej; wpływów z opłaty skarbowej; wpływów z opłaty eksploatacyjnej; udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych) za rok poprzedzający rok bazowy przez liczbę mieszkańców gminy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto