Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmniejszy plac zabaw w Warszawie. Kuriozalna tabliczka na Mokotowie [ZDJĘCIA]

Tomasz Sznela
Przy ulicy Lewickiej 4 na Mokotowie znajduje się coś, co bez wątpienia jest najmniejszym i najsmutniejszym placem zabaw w całej Warszawie. Niewielki piaszczysty skwer otoczony betonowymi murami kończy się smutną dziurą w ziemi, a niedaleko stoi samotna ławeczka. Mimo to, duża tabliczka wyraźnie podkreśla, że wstęp do tego wyjątkowego miejsca mają tam tylko mieszkańcy lokalnej wspólnoty.

Zobacz też: Wieloryb nad Wisłą, kot jeżdżący rowerem i szczur gratis. Absurdy, które wydarzyły się w Warszawie

Warto też podkreślić, że mokotowski "plac zabaw" nie jest w trakcie remontu ani przebudowy - w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie zmienił się oni trochę - zniknęły tylko pojedyncze kępki trawy, które rosły gdzieniegdzie w okolicy "piaskownicy". Z terenu prawie nikt nie korzysta - i trudno się dziwić, bo smutna zagrodzona betonowa pustynia kojarzy się ze wszystkim, tylko nie z relaksem i zabawą.

Po co więc powstał?

Złudzenie prestiżu czy postkomunistyczne myślenie?
Zdaniem niektórych badaczy, osiedla grodzone i przestrzenie zamknięte dla gości z zewnątrz - których najbardziej ekstremalnym przejawem jest właśnie "plac zabaw" przy Lewickiej - należą do dziedzictwa pozostałego po komunistycznej przeszłości. Potrzeba własności jest w krajach postkomunistycznych bardziej akcentowana. W tym kontekście osiedla zamknięte mogłyby stanowić wyraz dobrowolnego odizolowania się od otoczenia, co było charakterystyczne dla ówczesnej rzeczywistości.

Z drugiej strony, wielu ekspertów twierdzi, że grodzenie się ma być próbą stworzenia wrażenia luksusowej i prestiżowej przestrzeni, w której można czuć się bezpiecznie. Mieszkańcy polskich miast pytani o najistotniejszą cechę wyboru nowego mieszkania, wskazują poczucie bezpieczeństwa - paradoksalnie, takie elementy jak wszechobecne płoty, całodobowy monitoring czy ochrona skutecznie burzą to poczucie.

Zobacz też: Absurdy polskich osiedli. Brak chodników, więzienne place zabaw i zagrodzone przejścia


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto