Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze budynki w Warszawie wybrane. Po raz piąty przyznano Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st. Warszawy

Redakcja
W kategorii „Najlepszy obiekt mieszkalny” zwyciężył budynek przy ul. Witebskiej 6. To pięciopiętrowy blok, w którym znajduje się 26 mieszkań. Jury konkursu uzasadnia, że „wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mrówkowców i punktowców w tej części Targówka”. Uwagę zwraca również minimalistyczna architektura klatek schodowych.
W kategorii „Najlepszy obiekt mieszkalny” zwyciężył budynek przy ul. Witebskiej 6. To pięciopiętrowy blok, w którym znajduje się 26 mieszkań. Jury konkursu uzasadnia, że „wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mrówkowców i punktowców w tej części Targówka”. Uwagę zwraca również minimalistyczna architektura klatek schodowych. Krystian Dobuszyński
Po raz piąty wręczono Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. W jury zasiedli architekci oraz miejscy urzędnicy. Swoje zdanie mieli również mieszkańcy, którzy głosowali na najlepszą ich zdaniem realizację. Po raz pierwszy jury przyznało też dwie nagrody specjalne - za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.

W czwartek, 12 grudnia 2019 roku po raz piąty wręczono Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st. Warszawy. Taki konkurs promuje najlepsze budynki i przestrzenie publiczne. Szansę na jej otrzymanie mają także różne wydarzenia jak wystawy, książki czy tymczasowe instalacje. W tym roku przyznawano nagrody dla inwestycji oddanych do użytku w 2018 r. Budynki konkurowały w kilku kategoriach.

- Finał piątej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy zbiega się z podsumowaniem pierwszego roku mojego urzędowania. Miasto dobrze zaplanowane i dla wszystkich to jeden z priorytetów, które sobie wyznaczyłem. Wszystkie wyróżnione i nagrodzone realizacje wpisują się w miejskie uwarunkowania przestrzenne i świetnie sprostały wyzwaniom współczesności. Wyróżnia je wysoka jakość architektury i szacunek dla otoczenia – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Najlepszy obiekt mieszkalny

W kategorii „Najlepszy obiekt mieszkalny” zwyciężył budynek przy ul. Witebskiej 6. To pięciopiętrowy blok, w którym znajduje się 26 mieszkań. Jury konkursu uzasadnia, że „wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mrówkowców i punktowców w tej części Targówka”. Uwagę zwraca również minimalistyczna architektura klatek schodowych.

budynek przy ul. Witebskiej 6

Najlepszy budynek użyteczności publicznej

Najlepszy budynek użyteczności publicznej to ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury w pasażu Wiecha, który zdobył też Nagrodę Mieszkańców. Jest to przykład eleganckiego nawiązania do pierwowzoru z lat 60. „Udało się zachować lekkość oryginalnego projektu profesora Jana Bogusławskiego, mimo rozbudowy i wprowadzenia nowych funkcji. ZODIAK ma teraz kondygnację podziemną, parter na wystawy i piętro z tarasem” – czytamy w wyjaśnieniu. Co więcej, odbywają się tam różne debaty, wystawy dla dzieci i dorosłych czy seminaria.

Zodiak

Najlepszy budynek komercyjny

Najlepszym budynkiem komercyjnym jest biurowiec Nowogrodzka Square (Aleje Jerozolimskie 93). Dodatkowo nagrodzony został najwyższym laurem – Grand Prix. Nowoczesny biurowiec przylega do gmachu Związku Zawodowego Pracowników Samorządu Terytorialnego RP i sąsiaduje z Wojskowym Instytutem Geograficznym.
- Budynki z lat trzydziestych XX wieku w stylu przedwojennego modernizmu mają wertykalny układ elewacji. Nowy biurowiec nawiązuje do otaczającej zabudowy. Jego elewacje tworzy układ samonośnych ram z prefabrykowanego betonu architektonicznego – czytamy w wyjaśnieniu jury - Budynek jest zasilany wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych, oświetlenie i windy są energooszczędne.

Nowogrodzka Square

Najlepsza rewitalizacja

Najlepsza rewitalizacja to Centrum Praskie Koneser, który zdobył też nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność. Koneser powstał na terenie dawnej Wytwórni Wódek Koneser z końca XIX wieku. Realizacja inwestycji objęła blisko pięciohektarowy teren w sercu starej Pragi, między ulicami: Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką. Inwestycja, której realizacja trwała jedenaście lat, imponuje rozmachem. Ponadto, przywróciła do życia, nadała nowe funkcje i otworzyła duży obszar dla mieszkańców z sąsiedztwa, warszawiaków i turystów.

Koneser

Najlepsza przestrzeń publiczna

Najlepsza przestrzeń publiczna znajduje się teraz w samym sercu placu gen. Józefa Hallera dzięki tężni zrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego. Autorom przyznano także nagrodę proekologiczną. Tężnia z solanką z Ciechocinka początkowo budziła zdziwienie, szybko jednak stała się miejscem spotkań integrującym lokalną społeczność tej części Pragi-Północ.

Tężnia

Najlepsze wydarzenie architektoniczne

Nagrodę za najlepsze wydarzenie architektoniczne otrzymała wystawa „Muzeum szklanych domów” Wolskiego Centrum Kultury. Wystawy była tworzona partycypacyjnie z udziałem mieszkańców. Pracownicy Wolskiego Centrum Kultury zbierali zdjęcia i nagrania sąsiadów.
- Ekspozycja dotyczy osiedli modernistycznych TOR i BGK na Kole oraz powojennego osiedla Heleny i Szymona Syrkusów. Stanowi opowieść o osiedlach społecznych na tle różnych projektów w Polsce i w Europie, w których chodziło o zapewnienie godnych warunków życia także mieszkańcom o niższym statusie materialnym – czytamy w opisie.


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto