Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyższa budowla w Warszawie? Wcale nie Pałac Kultury. Do tego po prawej stronie Wisły

Redakcja
Najwyższa budowla w Warszawie? Wcale nie Pałac Kultury. Do tego po prawej stronie Wisły
Najwyższa budowla w Warszawie? Wcale nie Pałac Kultury. Do tego po prawej stronie Wisły Sylwia Dąbrowa
Ta budowla jest wyższa niż Pałac Kultury i Nauki. Poza tym wcale nie znajduje się w centrum miasta. Wiecie, gdzie stoi najwyższa wieża w Warszawie?

Budowę planowano jeszcze w latach 70. Ostatecznie wieżę oddano do użytku w 1983 roku. Ma 300,5 metra wysokości. Co ciekawe, mimo że znacznie prześciga Pałac Kultury i Nauki (237 metrów), nie jest najwyższą tego typu konstrukcją w kraju. W Warszawie nie ma jednak sobie równych.

Najwyższa budowla w Warszawie to... komin Ciepłowni Kawęczyn. Znajduje się w dzielnicy Rembertów, na osiedlu Kawęczyn-Wygoda. Cała elektrociepłownia powstała w latach 80., jako ostatnia inwestycja tego typu na terenie Warszawy, którą udało się zrealizować (EC Pruszków choć wybudowana później, nigdy nie została uruchomiona. Obecnie jest rozbierana). Ciepłownia Kawęczyn działa od listopada do marca i odpowiada za podgrzanie wody, która później płynie w naszych kaloryferach. To trzeci co do wielkości zakład tego typu w Warszawie. Łączna moc cieplna kotłów to 512 MW.

Dlaczego komin Ciepłowni Kawęczyn jest tak wysoki? Prawdopodobnie chodziło o to, by wyprowadzać zanieczyszczenia poza miasto. Odpowiednia wysokość została obliczona na podstawie różnych parametrów (m.in. kierunku wiatru, gęstości powietrza potrzebnego do wytworzenia podciśnienia). Dzisiaj jednak nie powinniśmy bać się spalin i zanieczyszczeń. W Kawęczynie zainstalowano nowoczesne filtry, dzięki którym szkodliwe substancje są wychwytywane przez elektrolity i dalej wykorzystane.

Na górę można dostać się na dwa sposoby. Windą, podróż trwa podobno aż siedem minut albo drabinką bezpieczeństwa. Ten drugi sposób wydaje się bardzo karkołomny, a według internetowych relacji taka wyprawa to co najmniej godzina. Na szczycie zainstalowano także przekaźniki sygnału radiowego stacji Polskiego Radia ("Jedynka", "Dwójka", "Trójka" i "Czwórka") oraz MUX-4 o mocy ERP 10,0 kW. Podobno sygnał jest odbierany w odległości nawet 100 km od Warszawy.

Komin o wysokości 300 metrów nie jest jednak najwyższy w Polsce, ponieważ o sześć metrów większa jest wieża Elektrociepłowni Jaworzno. Podobną wysokość, co Ciepłownia Kawęczyn, ma także komin elektrowni w Rybniku i w Bełchatowie. Światowy rekord 419,7 m to komin elektrowni GRES-2 w Kazachstanie. Kawęczyn w tym rankingu zajmuje 48 miejsce.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto