Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyższa dzielnica w Europie. Tak zmienia się Wola

Redakcja
Nowoczesne metro, coraz większa baza hotelowa i olbrzymie wieże, które rosną każdego dnia. Na Woli buduje się eleganckie, europejskie City. Wkrótce będzie to najwyższa dzielnica w Europie.

1,2 miliona i 310 metrów – te liczby robią wrażenie. Pierwsza z nich odnosi się do powierzchni biurowej. Tyle metrów kwadratowych będą miały biura na Woli w 2020 roku, gdy gigantyczne wieżowce zostaną ukończone. 310 metrów to wysokość Varso, już wkrótce najwyższego drapacza chmur w Unii Europejskiej. Dzięki temu Wola zdobędzie prestiż, a „las” wielkich budynków otoczy w szczególności Rondo Daszyńskiego pod którym już teraz biegnie nitka podziemnej kolejki. W 2022 roku dotrze ona także na Bemowo i Bródno, uzupełniając system stołecznej komunikacji miejskiej. To, co najciekawsze na Woli to drapacze chmur projektowane przez renomowanych architektów i ścigające się z Pałacem Kultury jeśli chodzi o wysokość.

mat. pras.

Varso, projekt najwyższego wieżowca w UE
źródło: mat. pras.

Warsaw Trade Tower

Warto zacząć od drapacza chmur, który rozpoczął modę na Wolę. Warsaw Trade Tower powstawał w latach 1997-1999 i był budowany przez koncern motoryzacyjny Daewoo. Koreańczycy ostro wchodzili na Polski rynek wykupując m. in. zakłady na Żeraniu. Dziś samochodów z charakterystycznym logotypem już tam nie produkują, ale wieżowiec - który jako pierwszy w kraju, od ponad 40 lat, przekroczył barierę 200 metrów wysokości. WTT mierzy dokładnie 208 metrów i stoi na rogu ul. Chłodnej i Towarowej. Wewnątrz znajduje się 42 tys. m kw powierzchni biurowej. Za projekt budynku odpowiadają: Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL.

Warsaw Spire

Drugim punktem zwrotnym w rozwoju wysokiej Woli było otwarcie (z resztą niezwykle huczne) Warsaw Spire wraz z placem Europejskim. Powstała wieża wysoka na 220 metrów 49 pięter), z powierzchnią biurową przekraczającą 100 tys. m kw. Wewnątrz pracuje około osiem tysięcy osób. Wieżowiec warty ponad miliard złotych został oddany do użytku w 2016 roku. Zaprojektowała go pracownia: Jaspers & Eyers Partners.

Varso

Pieśń przyszłości i projekt, na który wycelowane są oczy komentatorów z całej Europy. Varso pobije kilka rekordów. Co najważniejsze, uwolni nas z kompleksu Pałacu Kultury i Nauki, który od ponad 60 lat dzierży tytuł najwyższego budynku w naszym kraju. Varso będzie miało aż 310 metrów (do szczytu anteny), co spowoduje, że będzie to najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej. Wieża będzie miała 53 piętra, a na szczycie znajdzie się otwarty taras widokowy. Panoramę Warszawy zobaczymy także z restauracji, które znajdą się na 46. i 37. piętrze. Cały kompleks, składający się z trzech wież, zaprojektowała pracownia sir Normana Fostera. Drapacz chmur zostanie otwarty w 2020 roku i znajdzie się vis a vis Dworca Centralnego, na działce przy ul. Chmielnej.

Damian Kujawa

The Hub, zdjęcia z budowy
fot. Damian Kujawa

Wieżowce przyszłości

Wysokościowe plany Woli to także inne wieżowce, w szczególności te, które wyrastają naokoło ronda Daszyńskiego. Niedawno ruszała budowa 45-piętrowego zaprojektowanego przez pracownię APA Wojciechowski Skylinera, który będzie miał 195 metrów wysokości. Ciekawostką będzie ogólnodostępny podniebny bar znajdujący się na dwóch ostatnich kondygnacjach. Drapacz chmur w 2019 roku stanie na rogu Towarowej i Kasprzaka.

Tuż obok buduje się The Hub, czyli kompleks przeznaczony dla start-up'ów. Będą tam trzy wieże (dwie po 130 metrów i jedna 85-metrowa) projektu Andrzeja M. Chołdzyńskiego. Naprzeciw wyrośnie 203-metrowy Spinnaker Office Tower, który podobnie jak w przypadku Varso czy Skylinera będzie zachęcał mieszkańców do odwiedzin ze względu na restaurację umieszczoną na ostatnim piętrze. W ostatnim wolnym (jeszcze) rogu ronda Daszyńskiego wkrótce rozpocznie się budowa wieży Generation Park. Powstał już pierwszy mniejszy budynek kompleksu, a wkrótce na działce rosną już będzie prawie 180-metrowa wieża zaprojektowana przez pracownię JEMS.

mat. pras.

Mennica Legacy Tower, wieżowiec naszpikowany elektroniką
mat. pras.

To nie wszystkie drapacze chmur, które mają stanąć na Woli. Przy ul. Prostej staną dwa prawie stumetrowe apartamentowce, a przy Pereca Mennica Legacy Tower, zaprojektowana przez chicagowskich architektów, niezwykle nowoczesna wieża, która sięgnie 140-metrów wysokości. Poza tym trwa budowa kompleksu Spark na serku Wolskim, a wkrótce ma ruszyć projekt Liberty Tower przy Grzybowskiej, który zaprojektowała pracowania APA Wojciechowski. Dzięki temu Wola stanie się najwyższą dzielnicą w Europie.

Źródło wideo: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto