Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Napisy na kościele św. Krzyża w Warszawie. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o zdewastowanie ściany świątyni. Grozi mu do 8 lat więzienia

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Trzy miesiące aresztu za napisy na kościele św. Krzyża. Sąd podjął decyzję
Trzy miesiące aresztu za napisy na kościele św. Krzyża. Sąd podjął decyzję Polska Press
Policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zdewastowanie fasady kościoła św. Krzyża w Warszawie. Do zdarzenia doszło w nocy z 24 na 25 grudnia. Wtedy to na ścianie świątyni pojawiły się czerwone napisy "świeckie państwo" oraz "PiS won". W związku z całym zajściem, sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanego. Jego adwokat zapowiedział złożenie zażalenia.

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o namalowanie czerwoną farbą haseł "PiS won" oraz "świeckie państwo" na ścianie kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Mężczyzna trafił w ręce funkcjonariuszy w piątek 31 grudnia. Dzień później prokuratura złożyła wniosek o areszt tymczasowy, z kolei na 2 stycznia, czyli po upływie 48 godzin od piątkowego zatrzymania, został wyznaczony termin posiedzenia w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia.

Trzy miesiące aresztu za napisy na kościele św. Krzyża. Sąd podjął decyzję

Napisy na kościele św. Krzyża w Warszawie. Zatrzymano mężczy...

Areszt na okres 3 miesięcy

Sąd na wniosek prokuratora zdecydował się aresztować zatrzymanego na 3 miesiące. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz podkreślała wcześniej, że w toku czynności procesowych podejrzanemu mężczyźnie przedstawiony został zarzut uszkodzenia zabytku. Dodała, że tego typu przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

Sprawę skomentował m.in. obrońca zatrzymanego.

Potwierdzam, że sąd zdecydował się poprzeć wniosek prokuratury o areszcie tymczasowym na okres trzech miesięcy. Nie zgadzamy się z tą decyzją, w najbliższych dniach będziemy składali zażalenie. Mój klient nie przyznaje się do stawianych zarzutów, nie składał zeznań - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" obrońca zatrzymanego.

Przypomnijmy, że rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował kilka dni temu, że nad sprawą od początku pracowali policjanci pionu kryminalnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Dodał, że zabezpieczone zostały m.in. nagrania z monitoringu, a straty wyceniono na ponad 100 tysięcy złotych.

Napisy na ścianie kościoła św. Krzyża w Warszawie

Do zdarzenia doszło w nocy z 24 na 25 grudnia. Na fasadzie kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu namalowano czerwone hasła "świeckie państwo", "tu będzie techno” oraz "PiS won". Do incydentu odniósł się wówczas m.in. stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Nawet najbardziej słuszne hasła nie mogłyby być usprawiedliwieniem dla wandalizmu. Tak samo ani te, ani żadne inne. Elewacja zabytkowego kościoła, szczególnie tak cennego jak bazylika Św. Krzyża, to nie miejsce na taką formę protestu. Formę, która niszczy coś, co jest dziedzictwem nas wszystkich, zarówno chrześcijan, wyznawców innych religii, czy też niewierzących. Bo na tym polega uniwersalna wartość zabytków - napisał na Facebooku Krasucki.

Sytuację skomentował również Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Barbaria lewacka nie śpi! Nawet w Święta Bożego Narodzenia dokonuje się ataków na miejsca kultu religijnego. Zniszczona w nocy z 24 na 25 grudnia b.r. elewacja warszawskiego kościoła pw. Św. Krzyża. "Tu będzie techno" - brzmi napis. "Wasze niedoczekanie!" - odpowiadamy - napisał na Twitterze.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto