Naprawa czy kupno nowego sprzętu gastronomicznego po awarii?

Materiał informacyjny Sperto

Zepsuty sprzęt gastronomiczny – co mogło być przyczyną?

Profesjonalny sprzęt gastronomiczny znacznie przewyższa jakością i możliwościami ten, który kupuje się do domu. Ze względu na potrzeby lokali jest on znacznie bardziej wydajny, często ma wiele dodatkowych funkcji i sporo mocy. Wszystkie te cechy są zaletami w kontekście przygotowywania setek posiłków dziennie. Wymagają jednak większych umiejętności obsługi i dbałości, których brak prowadzi do kosztownych awarii.

Sprzęt gastronomiczny może się psuć z wielu powodów. Zalicza się do nich między innymi:

  • brak umiejętności obsługi przez personel, który nie został odpowiednio przeszkolony,
  • przeciążanie maszyny ponad normy przewidziane przez producenta – np. ciągłe używanie sprzętu, który powinien pracować cykliczne, czy też ładowanie do zmywarki większej ilości naczyń niż dopuszcza obciążenie,
  • zaniedbywanie czyszczenia i konserwacji w przewidzianych terminach,
  • stosowanie niewłaściwych środków czyszczących,
  • eksploatacja niezgodna z przeznaczeniem – np. mielenie orzechów w blenderze, który nie jest do tego przystosowany,
  • dokonywanie samodzielnych, nieautoryzowanych napraw lub przeróbek,
  • używanie sprzętu, w którym stwierdzono drobne nieprawidłowości w działaniu czy uszkodzenia mechaniczne.

Każda z wymienionych okoliczności może doprowadzić do awarii, która będzie poważna w skutkach, kosztowna w naprawie lub wręcz niemożliwa do usunięcia. W tym ostatnim przypadku decyzja o zakupie nowego sprzętu jest jednoznaczna i oczywista. Jak jednak postąpić, jeśli awaria jest możliwa do usunięcia, ale nietania?

Tu podaj tekst alternatywny

Kupno czy naprawa – na co się zdecydować?

Dylemat „kupić czy naprawiać” obejmuje nie tylko sprzęt gastronomiczny. Raz na jakiś czas mierzą się z nim wszyscy korzystający z maszyn oraz urządzeń różnego typu. W większości przypadków też odpowiedź na to pytanie wymaga dokonania analizy sytuacji, obliczenia kosztów naprawy i określenia jej opłacalności.

Nie należy jedynak rozpatrywać tego jako prostej relacji – co jest droższe, zakup czy naprawa? Opłacalność obejmuje też techniczny stan sprzętu, jego wiek, przewidywane lata pracy i inne tego typu czynniki.

Przykładowo, jeśli naprawa sprzętu gastronomicznego, który ma już 15 lat, kosztuje połowę ceny nowej maszyny, zwykle przedsiębiorca decyduje się na serwis. Zważywszy jednak, że za rok będzie musiał kupić nową zmywarkę, jej cena wzrośnie niemal o te 50%. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli awarii uległ nowy sprzęt gastronomiczny lub eksploatowany rok czy dwa lata. W takiej sytuacji serwis z pewnością jest lepszym rozwiązaniem, nawet jeśli będzie sporo kosztować.

Na decyzję o tym, czy kupić nowy sprzęt gastronomiczny, czy naprawiać stary z pewnością wpłyną też czynniki takie jak rodzaj awarii, dostępność części, czas usunięcia usterki i potrzeba zakładu gastronomicznego. Często naprawienie maszyny będzie trwało krócej niż zakup nowej i sprowadzenie jej od producenta.

Tu podaj tekst alternatywny

Serwis Gastronomiczny Sperto – postaw na fachowców

W Twojej restauracji czy kawiarni doszło do awarii zmywarki lub esu do kawy? Uważasz, że naprawa sprzętu gastronomicznego jest lepszym rozwiązaniem, niż kupno nowego? Jeśli tak, postaw na sprawdzony serwis. Jest nim firma Sperto, która od wielu lat świadczy usługi firmom gastronomicznym, zapewniając im pomoc fachowców i dostarczając części zamienne oraz środki czystości.

Sperto nie tylko zatrudnia własnych specjalistów, ale też współpracuje z podwykonawcami na terenie całej Polski. Doskonale znają oni technologie popularnych producentów sprzętu dla gastronomii, a dostęp do własnego magazynu oryginalnych części zamiennych gwarantuje szybkie i solidne wykonanie każdej naprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto