Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie otwarte. Placówka "działa już w 100 procentach". Zwiedzającym udostępniono dwie nowe wystawy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
PAP / Paweł Supernak
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie jest już w całości otwarte dla zwiedzających. Pod koniec grudnia udostępniono wystawę główną o historii rozwoju polskiej techniki, która szczegółowo ukazuje najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem, a także dwuczęściową wystawę stałą o źródłach energii i wielkim wynalazcy Ignacym Łukasiewiczu. Szczegóły poniżej.

W grudniu w Narodowym Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się uroczyste i oficjalne otwarcie dwóch wystaw - głównej "Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe" oraz dwuczęściowej "Źródła energii cywilizacji - historia paliw kopalnych" i "Ignacy Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego". Tym samym po pięciu latach muzeum w pełni wróciło na mapę Warszawy. - Możemy powiedzieć, że Narodowe Muzeum Techniki już w tej chwili w 100 procentach działa, zostało przywrócone do funkcjonowania, mam nadzieję, że jeszcze na wyższym poziomie - mówił na otwarciu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wznowienie działalności Narodowego Muzeum Techniki nastąpiło w styczniu 2022 roku, kiedy to otwarte zostały dwie wystawy stałe: „"Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem" oraz "Historia komputerów - liczy się!". Na początku tego roku otwieraliśmy dwie pierwsze wystawy. Dzisiaj zamykamy proces przygotowywania Muzeum do oddania go społeczeństwu w całości - podkreślił wicepremier Gliński.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie otwarte. Placówka "dzia...

Wystawa "Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe" szczegółowo ukazuje najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem. Uświadamia, jak ważną rolę w rozwoju światowej myśli technicznej odegrali nie tylko Mikulicz, Dzierżon, Białecki, ale także wielu innych polskich inżynierów. Zwraca uwagę na fakt, że nawet najtrudniejsze dziesięciolecia zaborów i wojny nie zdławiły polskiego potencjału. Swój dorobek zawdzięczamy także przedstawicielom mniejszości narodowych w kraju oraz Polakom działającym na emigracji, którzy zawsze podkreślali polską tożsamość.

Wystawa jest skierowana do odbiorców w każdym wieku, ale mam nadzieję, że największą grupę naszych gości będzie stanowiła młodzież. Chcielibyśmy, aby młodzi ludzie opuszczając Muzeum wychodzili pełni dumy z osiągnieć swoich przodków, i wiedzą, że wiele polskich wynalazków i osiągnięć naukowych miało charakter globalny. Wierzę, że zapoznanie się z ekspozycją będzie miało jeszcze jeden wymiar, mianowicie wpłynie pozytywnie na wzrost zainteresowania naukami ścisłymi i kierunkami oferowanymi przez szkoły i uczelnie techniczne - powiedział Mirosław Zientarzewski, Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Z kolei dwuczęściowa wystawa stała "Źródła energii cywilizacji - historia paliw kopalnych" i "Ignacy Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego" to ekspozycja prezentująca proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny. Część pierwsza wystawy skupia się na historii źródeł energii oraz zaprezentowaniu technik ich wydobycia. Część druga ekspozycji to ukłon w kierunku wielkiego wynalazcy jakim był Ignacy Łukasiewicz, nawiązująca do dwusetnej rocznicy jego urodzin.

Rozbudowana scenografia wystaw nawiązuje do klimatu kopalni i otoczenia stanowisk wydobywczych. Zwiedzający będą mieli unikalną okazję, pozostając we wnętrzach muzealnych, poczuć klimat kopalnianego chodnika i zwiedzić odcinek podziemnego wyrobiska. Poznają dawne i współczesne narzędzia stosowane w górnictwie, a dzięki bogatym multimediom będą mogli swobodnie eksplorować ogromne zasoby wiedzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto