Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny 2021. W stolicy spisało się już 250 tys. osób

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wojciech Wojtkielewicz
1 kwietnia 2021 rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który przeprowadzany jest raz na 10 lat. Dzięki niemu dowiemy się m.in. ilu Polaków mieszka w naszym kraju. Udział w nim jest obowiązkowy. Jak poinformował stołeczny ratusz, w stolicy spisało się już 15 proc. mieszkańców, czyli 250 tys. osób. Szczegóły poniżej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września br. Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Jak poinformował stołeczny ratusz, Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań spisało się już 15 proc. warszawiaków, czyli 250 tys. osób.

Zobaczcie też:

Krajowy Rejestr Długów: długi handlu są coraz większe

Pandemia koronawirusa bezlitosna dla branży handlowej. Długi...

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jak można się spisać?

Przez Internet
Najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy, dostępny na stronie spis.gov.pl. W ten sposób formularz można wypełnić w domu, o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza.

Spis przez telefon
Dla osób, które nie mają komputera lub Internetu, przewidziano inną opcję. Można dokonać samospisu przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99, a głos lektora przeprowadzi nas przez spis krok po kroku. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjują kontakt i nie muszą sprawdzać, czy zgłaszająca się osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

19 punktów samospisowych w dzielnicach
Samospisu można również dokonać w każdej dzielnicy Warszawy. Punkty samospisowe działają w urzędach dzielnic. Aby z nich skorzystać, należy wcześniej umówić się z urzędnikiem, który udzieli pomocy w wypełnianiu ankiety. Wykaz punktów samospisowych dostępny jest na stronie BIP Urzędu m.st. Warszawy.

Specjalne stanowisko samospisowe przygotowano dla osób głuchych, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego. Punkt ten jest czynny codziennie w Urzędzie m.st. Warszawy, przy ul. Kruczkowskiego 2, sala obsługi 0.28, stanowisko nr 5, w godz. 9.00-15.00. By skorzystać ze stanowiska samospisowego, należy wcześniej się umówić pod adresem e-mail: [email protected].

Rachmistrz spisowy od maja
Z osobami, które nie skorzystają z żadnej z tych opcji, skontaktują się w maju rachmistrzowie spisowi. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, lub w aplikacji ''Sprawdź rachmistrza'' na stronie spis.gov.pl.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto