Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele i maturzyści na konferencji "Edukacja w prewencji chorób cywilizacyjnych"

RedaktorS
RedaktorS
Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych wraz z maturzystami skorzystali z programu I Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Edukacja w prewencji chorób cywilizacyjnych" połączonej z oficjalnym otwarciem Wydziału Medycznego i Dniem Otwartym Kierunków Wydziału Medycznego.

Konferencja odbyła się 8 kwietnia 2014 roku w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej. Zorganizowana została pod patronatem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Na samym początku zebrani obejrzeli film prezentujący Wydział Medyczny WSIiZ. Tuż po projekcji głos zabrał dr Wergiliusz Gołąbek, Prorektor WSIiZ ds. Rozwoju i Współpracy. – Wiek XX nazywany był wiekiem fizyki (...) Wiek XXI to wiek biologii i medycyny. Nauka zrozumiała, że to człowiek jest najważniejszy. Wszyscy chcemy żyć dłużej i unikać chorób – stąd taki nacisk na nauki o zdrowiu. Ufam, że ta konferencja będzie dla Państwa cennym doświadczeniem – rozpoczął konferencję Rektor Gołąbek.
Później z uczestnikami przywitał się Dziekan Wydziału Medycznego. – Medycyna dzieli się na dwa filary. Pierwszy to medycyna naprawcza, a drugi to medycyna zapobiegawcza. Tę pierwszą zgłębiają studenci kierunków lekarskich, a tę drugą wydziały medyczne takie, jak ten w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tu młodzież uczy się profilaktyki i zdrowego trybu życia – powiedział dr n. med. Ryszard Palczak.
Pierwsze wystąpienie wygłosił przewodniczący komitetu naukowego konferencji - prof. zw. dr hab. n. med. Jan Gmiński. Tytuł tego wykładu brzmiał: „Cholesterol – wróg, czy przyjaciel". Następnie o ryzykownych zachowaniach seksualnych opowiedział dr n med. Ryszard Palczak. Kolejne wystąpienie miało intrygujący tytuł - „Browar, trawa – moda, czy droga w nicość". Temat ten zaprezentowała prof. Zofia Olszowy. Jako ostatni głos zabrał mgr Krzysztof Wróbel z tematem „Czy uprawianie sportu jest bezpieczne".
Tematyka konferencji została wybrana nieprzypadkowo, bowiem choroby cywilizacyjne, zwłaszcza układu krążenia i nowotwory są problemem epidemiologicznym w krajach wysokorozwiniętych, a kształtowanie nawyków prozdrowotnych powinno rozpocząć się już na najwcześniejszych etapach edukacji. Kluczowe znaczenie w tym zakresie odgrywają nauczyciele, którzy mogą, w umiejętny sposób, wprowadzić w treści programowe nauczanych przedmiotów zagadnienia związane ze skuteczną profilaktyką. Tematyka pierwszej edycji zogniskowana była na roli cholesterolu w patogenezie chorób układu krążenia, problematyce uzależnień wśród młodzieży, profilaktyce ryzykownych zachowań seksualnych oraz racjonalnym wykorzystaniu sportu w prewencji chorób cywilizacyjnych.
Równocześnie z konferencją maturzyści uczestniczyli w warsztatach, przygotowanych w ramach każdego kierunku Wydziału Medycznego. Młodzież uczyła się m.in. o tym, jak pielęgnować młodą cerę. Miała okazję zobaczyć, jak przeprowadza się zabieg z wykorzystaniem mikrodermabrazji diamentowej. Na innym warsztacie maturzyści zapoznawali się z tematem „Profilaktyka urazów narządu ruchu – skutki i powikłania, problemy leczniczo-rehabilitacyjne". Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty promujące nowy kierunek WSIiZ – Dietetykę. Młodzież uczyła się rozpoznawać niebezpieczne dodatki do żywności. Na ostatnim warsztacie maturzyści poznawali tajniki systemu rezerwacji lotniczej – Amadeus.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauczyciele i maturzyści na konferencji "Edukacja w prewencji chorób cywilizacyjnych" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto