Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nextbike. Operator rowerów miejskich złożył wniosek o upadłość. Co dalej z Veturilo?

Redakcja
UM Warszawa
Veturilo złożył wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz o ogłoszenie upadłości. - To efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2 - tłumaczy operator. I dodaje, że mimo złożonego wniosku restrukturyzacyjnego, w dalszym ciągu świadczy usługę i deklaruje, że funkcjonowanie rowerów miejskich w Warszawie nie jest obecnie zagrożone. Szczegóły w tekście poniżej.

Nextbike złożył wniosek o upadłość

Nextbike Polska, operator sieci wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo w Warszawie, złożył 19 maja 2020 r. wniosek upadłościowy. - Zarząd Nextbike Polska S.A. podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki- przekazał operator w oficjalnym komunikacie. I dodał, że firma boryka się z gwałtownym spadkiem przychodów w związku z obowiązującym do 1 kwietnia do 5 maja br. zakazem korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich.

Veturilo to jeden z największych systemów rowerów miejskich w Europie. Jest uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Warszawie. Rowerzyści Veturilo mają do dyspozycji prawie 400 stacji i ponad 5 700 rowerów.

Rowery będą dostępne

Dla użytkowników rowerów miejskich nic się nie zmienia. Rowery w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. - Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce – mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A. System Veturilo w Warszawie obejmuje prawie 400 stacji oraz prawie 5 800 rowerów.

Aby pokonać najkrótszą, wybraną przez nas trasę, jednośladem będzie trzeba przejechać nieco ponad 8 kilometrów. Trasa rozpoczyna się w Marysinie Wawerskim na wysokości ulicy Kościuszkowców i prowadzi przez Mazowiecki Park Krajobrazowy – możemy w nim napotkać między innymi łosie, sarny lub bobry, a także przez Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego – najstarszy rezerwat w Warszawie. Trasa ta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody lub osobom pragnącym odetchnąć od miejskiego zgiełku. Twórcy szlaku zaplanowali jego metę na wysokości alei Dzieci Polskich – tuż za Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Przewidywany czas pokonania trasy wynosi około 35 minut.

Dokąd jechać na rower pod Warszawę? Prezentujemy nieoczywist...

Sześć milionów wypożyczeń w 2019 roku

W 2019 roku warszawiacy wypożyczali jednoślady blisko 6 milionów razy. Z danych przedstawionych przez stołeczny ratusz wynika, że pojazdy Veturilo stanowią 7% całego ruchu rowerowego w Warszawie. Na przestrzeni minionego sezonu rekordowymi miesiącami były kwiecień i czerwiec, kiedy liczba wypożyczeń przekroczyła 900 tys. Oznacza to, że codziennie odnotowywano odpowiednio 31,9 i 30,1 tys. wypożyczeń, a każdy rower wykonał 168 i 158 przejazdów miesięcznie. Najaktywniejszy użytkownik Veturilo skorzystał z jednośladów aż 363 razy w ciągu całego sezonu.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto