Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ni pies ni wydra", czyli humanistka w świecie IT

Maja Sarzyńska
Maja Sarzyńska
Zuzanna Stańska, autorka aplikacji DailyArt
Zuzanna Stańska, autorka aplikacji DailyArt archiwum prywatne/facebook
Zuzanna Stańska współtworzyła mobilną aplikację DailyArt, jest też właścicielką Moiseum. MM-ce zdradziła, czy kobiecie jest ciężko w świecie IT.

Na spotkaniu Geek Girls Carrots - społeczności kobiet kochających nowe technologie - Zuzanna Stańska opowiedziała o swojej drodze do kariery.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Jej przygoda z nowymi technologiami zaczęła się w Rzymie, gdzie na Erasmusie dostała pracę w Muzeum Kapitolińskim. Tam właśnie odkryła, jak można używać nowych technologii, m.in. na potrzeby takich miejsc, jak właśnie muzea, placówki kulturalne.

Po powrocie do Polski wiedziała, że chce się tym zająć. Jej marzenia zaczęły się spełniać. Muzeum Historii Żydów Polskich wspólnie z Domem Spotkań z Historią zleciły jej zrobienie multimedialnego przewodnika śladami Janusza Korczaka - My Warsaw - Warszawa Jest Moja.

Szybko zrozumiała, że pracując dla instytucji państwowych nie ma zbyt wielkich szans na rozwój. Muzea w Polsce nie są jeszcze gotowe na wdrażanie nowych technologii - brak im pomysłów, a przede wszystkim pieniędzy. Skupiła się więc na aplikacjach trafiających bezpośrednio do odbiorcy.

Czytaj także o Paulinie Góreckiej i jej pracy z robotami.

Tak właśnie powstał startup DailyArt, dzięki któremu codziennie na telefon możemy otrzymać informacje i ciekawostki o jednym dziele sztuki. Stańska, ze względu na kierunek studiów - Historię Sztuki - jest odpowiedzialna za treść informacji o każdym dziele sztuki.

DailyArt łączy technologie i wiedzę o sztuce. Aplikację ściągnięto już ponad 13 tys. razy, a w planach autorki jest jeszcze wiele ulepszeń programu. - Jeżeli nie robisz tego co kochasz, nigdy nie osiągniesz w tym sukcesu - podkreśla Zuzanna Stańska.

MMWarszawa.pl: Skąd pomysł na aplikację DailyArt?
Zuzanna Stańska: Pomysł na DailyArt zrodził się bardzo spontanicznie, to była wymiana myśli z moim partnerem. 15 lat temu pojawiły się serwisy, które poprzez komórki wysyłały np. jedne słówko z języka hiszpańskiego, codziennie, przez określony czas. Zaczęliśmy się zastanawiać czy w tych realiach, przy nowocześniejszych telefonach, coś takiego może zadziałać. Aplikację połączyliśmy ze sztuką, bo w moim przypadku był to naturalny wybór.

Ciężko było znaleźć sponsorów? Wsparcia finansowego szukaliście poprzez serwis Appbackr, finansujący tego rodzaju pomysły.
Na początku było bardzo ciężko. Polacy nie mają w zwyczaju wspierać takich przedsięwzięć, cały czas istniej nieufność do tego typu działań.. Na początku ludzie wysyłali pieniądze jednak bardzo małe kwoty, np. 10 lub 15 dolarów. W przypadku serwisu Appbackr to inwestycja, bo za każde 10 dolarów dostaje się jeszcze 25 proc. zwrotu. Na koniec zbiórki, gdy udało nam się zebrać 1000 dolarów, nagle dostaliśmy dodatkowo 600 dolarów, a godzinę później na nasze konto wpłynęło jeszcze 500 dolarów. Odnalazłam naszego darczyńcę na Twitterze. Zaczęliśmy rozmawiać. Godzinę później wyzerował licznik i na naszym koncie znalazła się kwota 3 tys. dolarów. Mieliśmy super szczęście.

Ciężko kobiecie odnaleźć się w świecie nowych technologii?
O tyle ciężko, że jest bardzo stereotypowo. Jak pracowałam w branży, ale na nieznaczącym stanowisku, nikt nie traktował mnie poważnie. Gdy zaczęłam już robić większe rzeczy, bywało to ciężko przyjmowane. Z drugiej strony tego typu praca otwiera wiele drzwi, szczególnie na zachodzie. Tam jest taki trend, że pomaga się dziewczynom promuje je i wtedy faktycznie czasami jest trochę łatwiej. Na pewno jest łatwiej, gdy przy takich projektach współpracuje się jeszcze z inną kobietą, która może nas wesprzeć i nakręcić do działania.

Spotykasz się czasem z niechęcią wśród mężczyzn w branży?
Nie, aż tak to nie. Po prostu czasami bywa, że nie traktują cię poważnie.

Jakie masz plany na przyszłość? Może jakieś nowe pomysły na aplikację?
Mam pomysły na nowe aplikacje, ale szczegółów nie zdradzę. Będziemy przede wszystkim kontynuować pracę nad DailyArt.

Więcej o Stowarzyszeniu Geek Girls Carrots:geekgirlscarrots.pl

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto