Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie zakazu sprzedaży alkoholu w nocy. Rada Warszawy ma inny pomysł. Czy w Warszawie potrzebna jest walka z alkoholizmem?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Czy to możliwe, żeby w Warszawie został wprowadzony częściowy zakaz sprzedaży alkoholu? Temat wraca nie po raz pierwszy, tym razem za sprawą aktywistów z Miasto Jest Nasze oraz stowarzyszenia Dla Pragi. Wszystko wskazuje jednak, że ten pomysł zostanie odrzucony przez rządzącą w Warszawie Koalicję Obywatelską. Czy słusznie?

Rada Warszawy powinna wprowadzić zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach i na stacjach benzynowych w godzinach 22:00-6:00 na terenie całej Warszawy. Zakup i spożywanie alkoholu w godzinach nocnych nadal byłby możliwy w lokalach gastronomicznych, barach czy klubach - domagają się aktywiści w petycji.

Takie ograniczenia funkcjonują już w kilku miastach, chociażby Chorzowie, Bytomiu, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej czy Mikołowie. Ograniczenia godzinowe, jeśli chodzi o sprzedaż alkoholu są dość popularne w Europie. Między innymi w Wielkiej Brytanii, niektórych krajach związkowych Niemiec. Surowe ograniczenia, jeśli chodzi o sprzedaż napojów wyskokowych obowiązują w krajach skandynawskich.

Rada Warszawy raczej odrzuci ten pomysł

- Na ten moment petycja jest w opiniowaniu komisji. Natomiast od razu zaznaczam, że rekomendacją klubu Koalicji Obywatelskiej jest odrzucenie petycji - powiedziała Aleksandra Śniegocka-Goździk, Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, reporterowi Radia Kolor. O ograniczeniu sprzedaży alkoholu w Warszawie pisaliśmy już pod koniec 2021 roku.

Wówczas sprawę skomentował dla nas Marek Szolc: - To rozwiązanie w ratuszu i wśród radnych ma swoich zwolenników. Temat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Gazecie Stołecznej w podobnym tonie zabrała głos wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra: - Osobiście uważam, że to czas, by wrócić do dyskusji o zamknięciu całodobowych sklepów z alkoholem. Nie widzę powodu, żeby kupować go np. o drugiej w nocy.

Z badania przeprowadzonego przez Fundację Studio Psychologii Zdrowia wynika, że 250 tysięcy warszawiaków pije alkohol ryzykownie, szkodliwie lub jest uzależnionych

Jak wynika z badania, w grupie osób spożywających alkohol częściej niż raz w tygodniu i co najmniej 6 porcji alkoholu jednorazowo, 76% nadal deklaruje, że ich zdaniem piją okazjonalnie lub odpowiedzialnie. Wśród osób pijących alkohol brak jest świadomości tego, że ich model spożycia alkoholu może stanowić dla nich zagrożenie. Co więcej, nie potrafią rozpoznawać sygnałów ostrzegawczych świadczących o ryzykownym i/lub szkodliwym modelu picia.

- Stwierdziliśmy, że kierunek, w którym powinniśmy iść jest zupełnie inny — dodawała Aleksandra Śniegocka-Goździk w Radiu Kolor. Jaki? Warszawa rozpoczęła kampanie przeciw alkoholizmowi, o czym pisaliśmy tutaj. Wygląda jednak na to, że nie szykuje konkretnych rozwiązań prawnych. Rozczarowania postawą miasta na swoich mediach społecznościowych nie kryli jednak aktywiści, których pomysł zostanie najprawdopodobniej odrzucony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto