Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie przeszedł obojętnie wobec zła". Mija 11 lat od śmierci policjanta Andrzeja Struja. W tym miejscu zwrócił uwagę chuliganom

KK
fot. Policja
"Nie przeszedł obojętnie wobec zła" - mówi napis na tablicy upamiętniającej Andrzeja Struja, tragicznie zmarłego policjanta z Warszawy. 10 lutego przypadała 11. rocznica śmierci funkcjonariusza. W miejscu, gdzie z rąk chuligana został raniony nożem, złożono wieńce i symboliczny znicz. W siedzibie MSWiA odbyła się też uroczystość ustanowienia odznaki im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Szczegóły w artykule poniżej.

11 lat od tragicznej śmierci policjanta

10 lutego 2010 roku doszło do tragicznego zabójstwa policjanta na warszawskiej Woli. Podkom. Andrzej Struj zginął, bo – jak mówi napis na tablicy pamiątkowej – "nie przeszedł obojętnie wobec zła" – w tym wypadku chuligańskiego zachowania. Struj zwrócił uwagę wandalon, którzy na jednym z przystanków demolowali tramwaj. Kiedy w wagon leciały kosze na śmieci, funkcjonariusz KSP podjął, jak się później okazało, ostatnią w swoim życiu interwencję wobec dwóch agresywnych mężczyzn. W odpowiedzi na zwrócenie uwagi, jeden z nich zaatakował policjanta nożem. Rany okazały się śmiertelne – podkomisarz zmarł w szptitalu. Miał 42-lata i 15 lat służby, pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podkomisarza oraz odznaczony „Krzyżem Zasługi za Dzielność” i złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.

Wczoraj minęło 11 lat od tamtych wydarzeń, środowisko policyjne cały czas pamięta o jego bohaterskiej postawie. W rocznicę tragedii koledzy z wydziału oraz policjanci z innych komórek i jednostek organizacyjnych KSP odwiedzają grób funkcjonariusza oraz biorą udział w uroczystościach na przystanku tramwajowym przed CH Fort Wola, gdzie zginął ich kolega, by uczcić jego pamięć. Warto przypomnieć, że w pierwszą rocznicę śmierci policjanta, Tramwaje Warszawskie ufundowały tablicę pamiątkową, która została umieszczona na kapliczce znajdującej się obok przystanku, na którym doszło do zabójstwa. Natomiast w 10. rocznicę śmierci, na kapliczce została odsłonięta druga tablica, ufundowana przez środowisko policyjne. Na wniosek Komendy Głównej Policji, Rada Miasta Stołecznego Warszawy, 4 lipca 2019 roku, podjęła uchwałę w sprawie nadania miejscu tragicznych wydarzeń nazwy Skwer Andrzeja Struja.

W 11. rocznicę śmierci podkom. Andrzeja Struja wieńce pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego policjanta na warszawskiej Woli złożyli i symboliczny znicz zapalili Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji, I Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz Komendant Stołeczny Policji. W trakcie uroczystości sygnalista odegrał melodię „Śpij Kolego” - wyraz żywej pamięci o naszym koledze.

W siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się z kolei uroczystość ustanowienia odznaki im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. - Jedenaście lat temu Andrzej Struj był na urlopie, wracał z zakupów – przypomniał zebranym minister Mariusz Kamiński.– Był świadkiem jak agresywni chuligani na oczach przerażonych pasażerów demolowali tramwaj. Mógł być anonimowym i biernym obserwatorem tego zdarzenia, ale był policjantem z powołania i podjął interwencję.

– Andrzej Struj to bohater naszej formacji, to bohater naszych czasów – powiedział w MSWiA gen. insp. Jarosław Szymczyk.– Uważam, że jest to bohater Polski, bo on, zgodnie z rotą policyjnego ślubowania oddał to co najcenniejsze, aby chronić wartości, które są prawem chronione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto