Nie taka zła – Warszawa Leopolda Tyrmanda, czyli XV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

Materiał informacyjny Muzeum Powstania Warszawskiego

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje na stałe zapisał się w kalendarzu wydarzeń kulturalnych stolicy. Co roku w listopadzie popularyzuje ważne postacie życia artystycznego Warszawy, zapraszając na koncerty, spektakle teatralne, warsztaty oraz dyskusje. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa – festiwal organizowany jest po raz piętnasty, ponadto zmieniła się formuła imprezy. Ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się on-line.

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest warszawskiemu pisarzowi Leopoldowi Tyrmandowi. Stolica była jego wielką miłością, pisał o niej z czułością literata i pasją publicysty. Nic więc dziwnego, że Warszawa stała się bohaterką jego najsłynniejszej powieści. „Zły” do dziś uważany jest za największy sukces wydawniczy powojennej Polski i pierwszy bestseller PRL-u. Ten niezwykły kryminał zbudował legendę Tyrmanda. Dandysa, bikiniarza, romantyka, antykomunisty. W tym roku minęło sto lat od urodzin autora „Złego”.

– Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje opowiada o fenomenie kultury przełomu lat 50. i 60. Zaczynaliśmy od festiwalu, który miał podtytuł „Tyrmand – Komeda – Polański”, i dziś, po piętnastu latach wracamy do korzeni. Opowiemy o Warszawie Tyrmanda – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zdaniem Dariusza Gawina, szefa Instytutu Stefana Starzyńskiego, Leopold Tyrmand był postacią, która cały czas szła pod prąd i wzbudzała zainteresowanie.

– Tyrmand potrafił zrobić karierę w prawdziwie amerykańskim stylu, w czasach, kiedy nie można było w taki sposób funkcjonować. On miał powodzenie, pieniądze, był warszawskim celebrytą, osobistością najlepszego warszawskiego towarzystwa. A jednocześnie był świetnym pisarzem – wyjaśnia Gawin. – Budował warszawskie legendy, ale także budował kulturę, która do dzisiaj żyje i funkcjonuje.

Nie taka zła

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje potrwa do 29 listopada. W tym czasie Tyrmand zabierze uczestników w podróż on-line po mieście niepokornym i tajemniczym, w którym życie przeplata się z literaturą i muzyką. Program wydarzeń jest różnorodny – każdy znajdzie coś dla siebie.

Miłośnicy literatury nie ominą premiery książki Grzegorza Sołtysiaka pt. „Nie taka Zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda”, która odbędzie się w środę 25 listopada.

– W przewodniku znajdziemy nie tylko te miejsca, które były odwiedzane przez Tyrmanda, takie jak restauracja Czytelnia. Są tam również miejsca związane z bohaterami jego powieści

– tłumaczy Jan Ołdakowski. – Będziemy mogli znaleźć kiosk, w którym Juliusz Kalodont sprzedawał gazety. Zobaczymy, gdzie była apteka, w której rozpoczyna się akcja powieści „Zły”.

Zainteresowani Warszawą Tyrmanda z pewnością wezmą także udział w wyjątkowym wirtualnym spacerze po stolicy, który odbędzie się w czwartek 26 listopada. Na tę wirtualną przechadzkę, podczas której poznamy nowe oblicze starej Warszawy ukazane na nieznanych zdjęciach z lat 50., zaprosi Ryszard Mączewski w towarzystwie Bożeny Szwarc.

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest darmowy. Transmisje odbywają się na profilu festiwalu na Facebooku: facebook.com/niewinniczarodzieje oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie: youtube.com/1944pl.

PROGRAM FESTIWALU WARSZAWSKIEGO NIEWINNI CZARODZIEJE 2020

WTOREK – 24 listopada, godz. 19.00– Portret psychologiczny Złego. Rozmowa z profilerem kryminalistycznym

Kim jest legendarny Zły, co o nim wiemy i jak stworzyć jego portret psychologiczny? Na te pytania odpowie profiler kryminalny. Podczas spotkania przeanalizowane zostaną wybrane ataki przeprowadzone przez głównego bohatera powieści Leopolda Tyrmanda. Portret psychologiczny Złego przygotują: specjalista z zakresu kryminalistyki Dariusz Piotrowicz oraz dziennikarka Weronika Wawrzkowicz.

ŚRODA – 25 listopada, godz. 18.00– „Nie taka Zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda”. Premiera książki Grzegorza Sołtysiaka (LIVE STREAM)

Twórca książki „Nie taka Zła” skatalogował i opisał miejsca najdobitniej związane z osobą Leopolda Tyrmanda, w których ten twórca chętnie bywał i które wprowadzał do swoich utworów. Możemy zatem – zaopatrzeni w niezbędne wskazówki zawarte w przewodniku – na własną rękę odkrywać ślady tamtego miasta. Autorem przewodnika po Warszawie Tyrmanda jest Grzegorz Sołtysiak – historyk, wykładowca akademicki, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce okresu PRL-u oraz varsavianistyce.

CZWARTEK – 26 listopada, godz. 18.00– Nowe oblicza starej Warszawy. Prezentacja

Jak wyglądały w latach 50. miejsca, które opisuje Leopold Tyrmand, będzie można zobaczyć na przykładzie wybranych zdjęć ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowanych przez varsavianistę Ryszarda Mączewskiego.

PIĄTEK – 27 listopada, godz. 20.00– Nim wstanie dzień. Koncert

Choć rok 2020 od 1956 dzieli niemal siedem dekad, choć zmienił się trochę język muzyczny, moment, gdy spotykają się dwa odległe pokolenia polskiego jazzu i dwa odmienne temperamenty – Leszek Możdżer i Krzysztof Komeda – jest dla melomana niezwykłym przeżyciem. Komeda Możdżera to dźwięki i echo wspaniałego pokolenia, które odkrywało po raz pierwszy w Polsce jazz.

SOBOTA – 28 listopada, godz. 20.00- Miasto zarazy. Cyrkojazzowy minimusical filmowy w reżyserii Michała Walczaka (LIVE STREAM)

„Miasto zarazy” to wariacja na temat mitu Tyrmandowskiego bohatera we współczesnej Warszawie. To połączenie koncertu, filmu oraz fabularnego musicalu retro ze sztuką cyrkową. Czy Reżimowi Sanitarnemu uda się zapanować nad agresją, niepokojem i podziemnymi nurtami miasta? Czy uda się powstrzymać szaleństwo bezrobotnych artystów i przywrócić równowagę na rynku muzycznym? Czy Warszawa stanie się mrocznym, pełnym frustracji Gotham City? Tego wszystkiego dowiemy się w najbliższą sobotę. Gościem specjalnym będzie Julia Pietrucha.

Wideo

Dodaj ogłoszenie