Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zmarnuj swego głosu

Rafał Rusiecki
Lokale wyborcze będą czynne od 8 do 22. Pamiętajmy o zabraniu dokumentu tożsamości
Lokale wyborcze będą czynne od 8 do 22. Pamiętajmy o zabraniu dokumentu tożsamości Fot. archiwum
Samorządowe wybory mają z reguły niską frekwencję. Tak być nie powinno, ponieważ wiele od nich zależy.

W najbliższą niedzielę, 21 listopada pójdźmy zatem wybierać naszych przedstawicieli do samorządów. Od naszych głosów zależeć będzie, kto będzie sprawował władzę we wsiach i w miastach. Dostęp do lokali wyborczych będzie ułatwiony. Po raz pierwszy w Polsce w nadchodzących wyborach samorządowych będą one otwarte nie o świcie, ale od godz. 8 do 22. To może przyczynić się do lepszej frekwencji.

Na razie Polacy najchętniej wybierają prezydenta Polski. Mniej zapału mają przy wyborze parlamentarzystów, a już najgorzej jest w przypadku wyborów samorządowych. A to błąd. Dlaczego? Niejednokrotnie w wyborach samorządowych kandydują nasi przyjaciele, sąsiedzi. Znamy ich i wiemy, czego można się po nich spodziewać.

Tymczasem radni w gminie (mieście) oraz wójt (prezydent) mają wśród swoich obowiązków m.in.: dbanie o ład przestrzenny, troskę o drogi lokalne i komunikację publiczną, opiekę nad szkołami podstawowymi i gimnazjami, dbanie o działalność bibliotek, obiektów sportowych czy domów kultury. Z kolei radni skupieni w powiecie oraz starosta muszą m.in.: przeciwdziałać bezrobociu poprzez prowadzenie pośrednictwa pracy, odpowiadać za działalność szpitali powiatowych, prowadzić i rozwijać szkoły ponadgimnazjalne czy organizować opiekę w rodzinach zastępczych.

Władze wojewódzkie, czyli sejmik wojewódzki oraz marszałek muszą m.in.: sprawnie organizować transport kolejowy, autobusowy i lotniczy o zasięgu regionalnym, prowadzić przychodnie i szpitale wysokospecjalistyczne, finansować muzea, teatry i filharmonie, opiekować się zabytkami czy rozdzielać środki unijne w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Głosując na prezydenta miasta, burmistrza, wójta, głos oddajemy tylko na jednego kandydata. Nazwiska wszystkich ubiegających się o stanowiska będą uporządkowane na liście w kolejności alfabetycznej. Aby nasz głos był ważny, należy postawić znak "X" przy nazwisku popieranego kandydata.

Każdy wyborca otrzyma karty do głosowania różniące się kolorami. Ci, którzy nie zdążyli poznać zasad głosowania, będą mogli skorzystać z umieszczonych na nich instrukcji, aby mieć pewność, że głos będzie ważny.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto