Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna ciąża pozamaciczna

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Ciąża pozamaciczna to poważne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia kobiety. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze rozpoznanie jej objawów.

Zapewne każda kobieta, która planuje potomstwo, obawia się ciąży pozamacicznej. Słusznie. Ten problem może być przyczyną jeszcze poważniejszych komplikacji. Dlatego tak ważne jest to, aby dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat i przez to dobrze przygotować na ewentualne trudności.

Czym jest ciąża pozamaciczna?

O pomoc przy zdefiniowaniu ciąży pozamacicznej poprosiliśmy Jarosława Maja – ginekologa, położnika, lekarza medycyny sądowej z Gorzowa Wielkopolskiego. Wypowiada się on na ten temat: „Ciążą pozamaciczną określamy każdą ciążę, która rozwija się poza jamą macicy. Najczęściej mamy do czynienia z ciążą rozwijającą się w jajowodzie, rzadziej miejscem zagnieżdżania jest jajnik, inne narządy jamy brzusznej albo obszar szyjki macicy”. Ciąża pozamaciczna na początku nie ma żadnych objawów. Później mogą pojawić się symptomy naprowadzające na zapalenie wyrostka czy zapalenie jajowodu. W takim stanie u kobiety pojawia się między innymi ból brzucha, a także brak okresu, a po pewnym czasie można zauważyć krwawienie z układu rozrodczego.

Przyczyną ciąży ektopowej są między innymi zwężenia lub zrosty na jajowodzie, niewłaściwa budowa macicy i jajowodu. Te z kolei są wynikiem różnych zaburzeń, np. wcześniejszymi operacjami, zapaleniem przydatków, endometriozą. Zdarza się również, że ciąża pozamaciczna pojawia się przez to, że wcześniej kobieta już doświadczyła tego samego. Ciąża ektopowa występuje najczęściej u kobiet, które znajdują się w przedziale wiekowym 26 do 30 lat.

Ciąża pozamaciczna usuwana jest operacyjnie (przez brzuch) lub za pomocą laparoskopii. Jeśli nie jest jeszcze zbyt duża, niszczy się ją za pomocą leków. W ten sposób oszczędza się kobiecie wielu przykrych chwil spędzonych w szpitalu. Zdarza się jednak, że oprócz ciąży konieczne jest również usunięcie jajnika bądź jajowodu.

Czym grozi ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna to poważny problem – może stanowić niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia kobiety, ale również jej życia. Ginekolog Jarosław Maj wypowiada się na temat zagrożenia związanego z ciążą pozamaciczną: „W przypadku ciąży jajowodowej, która rozwija się w części cieśniowej jajowodu lub odcinku śródściennym, następuje uszkodzenie ściany jajowodu i w konsekwencji jego pęknięcie. Jednocześnie następuje uszkodzenie większych naczyń krwionośnych i krwawienie do jamy otrzewnowej. Pęknięta ciąża ektopowa jest zagrożeniem dla życia i jej rozpoznania nigdy nie można bagatelizować”. O pęknięciu ciąży może świadczyć mocny ból po jednej stronie brzucha. Zwiększa się potliwość. Ponadto tętno rośnie, zmniejsza się ciśnienie, skóra staje się bledsza.

Ciąża pozamaciczna grozi bezpłodnością, niewłaściwym umiejscowieniem następnych ciąż, a nawet może prowadzić do utraty życia.

Rodzaje ciąży pozamacicznej

Ciąża ektopowa najczęściej zagnieżdża się w jajowodzie, jednak zdarza się, że umiejscawia się w innym miejscu. Ze względu na miejsce zagnieżdżenia ciążę pozamaciczną dzielimy na różne rodzaje: jajnikową, jajowodową, szyjkową, brzuszną. Oczywiście, najczęściej występuje ciąża jajowodowa (aż 99% wszystkich przypadków). Zdarza się, że ciąża umiejscawia się w jajniku bądź na nim (jajnikowa). Jeśli jajeczko zagnieździ się nie w jamie macicy, ale w jej szyjce, wówczas mamy do czynienia z ciążą szyjkową. Ciąża pozamaciczna może też znaleźć się w jelicie i nazywamy ją wtedy brzuszną bądź otrzewnową.

Czy można samodzielnie rozpoznać ciążę pozamaciczną? Raczej nie ma takiej możliwości. Aby pewnie ją zdiagnozować, należy udać się do lekarza. Tam po wywiadzie i pobraniu krwi na badanie, być może przez wykonanie USG, będzie możliwe stwierdzenie ciąży ektopowej.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto