Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela światowym Dniem Bez Mięsa

Ewelina Mierzwińska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum Polskapresse
W niedzielę, 20 marca, obchodzimy światowy Dzień Bez Mięsa. Święto to przypada już po raz 26.

Pomysł Dnia Bez Mięsa powstał w 1985 r. za sprawą amerykańskiej fundacji non- profit FARM. Jego głównym założeniem było propagowanie w społeczeństwie zdrowego stylu życia polegającego na spożywaniu produktów roślinnych.

Warszawiacy wciąż czekają na publiczne rowery

Wegetarianizm ma wiele odmian, np. weganizm, frutarianizm czy laktowegetarianizm. Ich cechą wspólną jest odrzucenie wszelkich potraw mięsnych i zastąpienie ich zdrowszymi odpowiednikami takimi jak: warzywa strączkowe, grzyby, kiełki, soja czy soczewica. Jak wykazują badania, dieta oparta na zbyt dużym spożyciu mięsa prowadzi do chorób tarczycy, układu krążenia, nadciśnienia i nowotworów.

Z kolei zielona wersja diety zmniejsza ryzyko raka, chorób serca, nadciśnienia, poprawia samopoczucie, a także oszczędza życie wielu zwierząt. To właśnie wegetarianie są ludźmi bardziej odpornymi na choroby cywilizacyjne.

Drzewa wyjdą na ulice Warszawy!

Jednak jedzenie mięsa dostarcza człowiekowi wielu składników odżywczych np. żelaza, energię do działania i białko potrzebne w czasie rozwoju. Daje też większą paletę smaków, która wegetarianom często nie jest dostępna.

Dzień Bez Mięsa przypada na 20 marca, poprzedza pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dla wielu ludzi to czas zmiany nawyków żywieniowych. Jadłospis staje się nie tylko zdrowszy, ale także bardziej urozmaicony oraz mniej kaloryczny. W Stanach Zjednoczonych dzień ten obchodzi się hucznie poprzez happeningi, rozdawanie zdrowej żywności, ulotek czy organizowanie festiwali.

"Bieg dookoła zoo" - event bijący rekordy

Zwolennicy obchodzenia Dnia Bez Mięsa propagują również akcję Poniedziałki Bez Mięsa, która ma pomóc w przejściu na wegetarianizm tym, którzy do tej pory byli zdeklarowanymi mięsożercami. – Każda forma dotarcia do społeczeństwa jest dobra. Z całą pewnością zwiększa się świadomość ludzi, zwłaszcza młodych, którzy są skłonni do zmian. Należy pamiętać jednak, że jest to proces, który wymaga czasu – komentuje dr Andrzej Budziszewski, wegetarianin od 22 lat.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto