Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedzica Tatra odeszła. Co dalej będzie z wybiegiem dla miśków na Pradze

Redakcja Warszawa
Co dalej z wybiegiem dla miśków?
Co dalej z wybiegiem dla miśków? Wojciech Gadomski / archiwum
Z odejściem Tatry kończy się pewna epoka w historii stołecznego ogrodu zoologicznego. Niedźwiedzica przyszła tam na świat w 1982 roku. Wybieg stoi pusty już od maja 2020 roku. Teraz władze zoo zdradzają co chciałyby utworzyć w tym miejscu.

Wybieg dla niedźwiedzi przy Al. Solidarności stał się przez lata jednym z symboli Pragi. To charakterystyczne miejsce na przeciwko praskiej katedry od lat było miejscem, przy którym umawiali się warszawiacy.
Po tym jak maju 2020 roku na wybieg wtargnął pijany mężczyzna i próbował podtopić jedną z przebywających tam niedźwiedzic, dyrekcja zoo podjęła decyzję, o tym, że wybieg zostanie zamknięty. Niedźwiedzie zostały przeniesione do ogrodu przy ul. Ratuszowej.

Miejsce spotkań

Choć popularnych miśków już nie ma w Al. Solidarności, to ZOO postanowiło to miejsce – symbol zachować, ale zwierząt więcej tam nie będzie.

To już historia. Jednak symbol warszawskiej Pragi, który wrósł już w mury okolicznych domów w postaci murali i „miśkowych” haseł, ma szansę trwać i stać się interesującym przykładem zmian i ciągłości zarazem informuje zoo.

Co mogłoby powstać w tym miejscu? Jaki jest pomysł na to by zachować charakter tego miejsca?

Celem Warszawskiego ZOO jest nie tylko kontynuacja miejsca spotykań przy miskach, ale też umożliwienie wchodzenia na dawny wybieg, stworzenia tam miejsca pamięci, spotkań i edukacji - czytamy na stronie zoo.

Dlatego jednym z pomysłów jest stworzenie całorocznego punktu gastronomicznego z tematyczną ofertą restauracyjną, udostępnionym do zwiedzania fragmentem wybiegu i dawnych pomieszczeń wewnętrznych niedźwiedzi brunatnych, w których umieszczona byłaby ekspozycja prezentująca historię warszawskich niedźwiedzi. Obiekt mógłby się równocześnie stać miejscem edukacji ekologicznej, organizowania wydarzeń kulturalnych o tematyce przyrodniczej, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, czy pogadanek przyrodniczych.

W najbliższych dniach dyrekcja zoo ma się spotkać z przedstawicielami miasta i rozmawiać o tym, jak przekształcić dawny wybieg i tchnąć w nie go nowe życie.

Praca opiekuna w zoo. Słonie reagują na "Trąba do góry!" czy "Podaj nogę!", ale bywają niebezpieczne

Praca opiekuna w zoo. Słonie reagują na "Trąba do góry!" czy...

Historia wybiegu dla niedźwiedzi

Wybieg dla niedźwiedzi brunatnych w Parku Praskim powstał w 1952 roku i funkcjonował nieprzerwanie przez ponad pół wieku. Ostatnie, wybieg przy Alei Solidarności opuściły Sabina i Mała - w maju 2020 r. Niedźwiedzice te, po wtargnięciu mężczyzny na ich wybieg, zostały przeniesione na teren ZOO, do lokum sąsiadującego z wybiegiem Tatry. Tatra trafiła tam już rok wcześniej, ponieważ miała problemy z poruszaniem, a wybieg przy Alei Solidarności jest bardzo urozmaicony, miejscami stromy, więc istniało ryzyko upadku

Tatra jest symbolem epoki niedźwiedzi na wybiegu w Parku Praskim. Na wybiegu żyło i mieszkało dużo niedźwiedzi, a Tatra to ostatni niedźwiedź, który się tam urodził, spędził dzieciństwo, dochował potomstwa i spędził tam prawie całe życie. Tatra przyszła na świat w 1982 r. właśnie przy Al. Solidarności.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto