MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niejasne przepisy NFZ dla niepełnosprawnych

Monika Gocłowska (APP)
Po naszym tekście "Zafundowali piekło niepełnosprawnym", w którym opisaliśmy trudności, jakie mają inwalidzi i osoby przewlekle chore z realizacją recept, wybuchła prawdziwa burza.

Po naszym tekście "Zafundowali piekło niepełnosprawnym", w którym opisaliśmy trudności, jakie mają inwalidzi i osoby przewlekle chore z realizacją recept, wybuchła prawdziwa burza.

Napisaliśmy, że czerwcowe zarządzenie NFZ piętrzy trudności w zdobyciu przez niepełnosprawnych niezbędnego sprzętu ortopedycznego np. protez i wózków. Nie ma w nim bowiem jasno określonych zasad, na jakich osoba opiekująca się inwalidą, może zrealizować dla niego receptę. Problemem są upoważnienia, gdyż NFZ nie określił dokładnie, jak mają one wyglądać. Sklepy medyczne nie chcą ich honorować w obawie przed urzędnikami NFZ, którzy mogą zakwestionować sprzedaż i cofnąć refundację. Dla właścicieli sklepów medycznych oznacza to wyłożenie pieniędzy z własnej kieszeni.

NFZ przysłał do nas pismo, w którym twierdzi, że inwalidzi nie muszą się zgłaszać osobiście po sprzęt, a ostatnie przepisy miały ułatwić im życie. Nie ułatwiły jednak.

- Nawet dla mnie zarządzenie NFZ jest mało przejrzyste i brakuje w nim konkretów - mówi adwokat Maria Wentlandt, specjalista od służby zdrowia. - Wśród paragrafów zapomniano o człowieku.

Właściciele sklepów i chorzy są zdezorientowani. Liczą, że po naszej wczorajszej publikacji będzie w końcu wiadomo, kto i na jakich zasadach może kupować sprzęt dla niepełnosprawnych.

- Nie widziałem wzoru upoważnienia. Bałem się, że NFZ cofnie refundację. Nieraz jechałem do klienta z towarem, by dokonać transakcji w domu - mówi Mirosław Padijasek, właściciel sklepu Medycznego w Sosnowcu.

Ponad 80 proc. wyrobów dla inwalidów, w tym protezy i wózki, można kupić tylko po spełnieniu ostrych rygorów. Chory, który nie jest w stanie sam dotrzeć do apteki, musi wystawić upoważnienie osobie trzeciej. Jeśli nie może tego zrobić, jego lekarz powinien to potwierdzić na piśmie.

- Ciągle nie wiem, jakie upoważnienia będą honorowane. Jeszcze w styczniu wysłaliśmy zapytanie do NFZ i do dziś nie mamy odpowiedzi - mówi Leszek Nowak z firmy Akson, dystrybutora sprzętu rehabilitacyjnego.

Dopiero w środę fundusz zapewnił naszą gazetę, że będzie honorował każdy rodzaj pisemnego upoważnienia.

**


Jak realizować receptę inwalidy

**

Rzeczy, które są potrzebne co miesiąc, np. pieluchomajtki i cewniki
1. Z wypełnionym przez lekarza zleceniem na zaopatrzenie w wyroby medyczne zgłoś się do oddziału NFZ po potwierdzenie prawa do refundacji i kartę zaopatrzenia comiesięcznego. Może to zrobić za ciebie rodzina lub sąsiadka, a kartę możesz otrzymać pocztą.
2. Z kartą, osobiście lub z pomocą innej osoby zlecone wyroby odbierasz ze sklepu lub apteki. Osoba, która będzie je odbierała za ciebie, nie musi mieć żadnego upoważnienia.
Rzeczy potrzebne rzadziej, np. kule, wózki inwalidzkie, protezy
1. Potwierdź prawo do refundacji w NFZ.
2. Jeżeli nie możesz odebrać produktu sam, może to za ciebie zrobić inna osoba, której przekażesz zlecenie i napiszesz upoważnienie zawierające dane Twoje i osoby upoważnionej (imię, nazwisko, PESEL).
3. Jeżeli nie możesz sam napisać upoważnienia, osoba odbierająca potrzebne ci rzeczy musi mieć zaświadczenie od twojego lekarza, że stan zdrowia uniemożliwia pisanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto