Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nielegalne mandaty za łamanie obostrzeń. Sanepid zwraca pieniądze i ponosi koszty sądowe

Redakcja
fot. Adam Jankowski
W sądach w całej Polsce trwa procedowanie spraw mandatów za łamanie obostrzeń nakładanych przez sanepid. Linia wymiaru sprawiedliwości jest raczej zgodna – zapada mnóstwo wyroków potwierdzających, że kary były niezgodne z prawem. W efekcie sanepid zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy niesłusznie ukaranym, ale musi również ponosić koszty sądowe przegranych spraw. Szczegóły w artykule poniżej.

Sanepid przegrywa w sądach. Mandaty były bezprawne

W polskich sądach toczy się obecnie cała masa spraw dotyczących mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią. To skargi osób, na które sanepid nakładał wielotysięczne kary pieniężne. Chodzi zarówno o osoby prywatne, które np. nie stosowały się do nakazu noszenia maseczek czy zakazu przemieszczania się, jak i o przedsiębiorców, którzy wbrew rządowym dyrektywom prowadzili swoje biznesy. Jak wynika z zapadających wyroków – mnóstwo kar nakładano bez wymaganej podstawy prawnej. W efekcie ukarane wcześniej osoby zostają oczyszczone z zarzutów, a służby sanitarne są zobowiązane do zwrotu pieniędzy oraz... uregulowania kosztów sądowych.

Jak wynika z informacji serwisu RMF24, do wojewódzkich sądów administracyjnych trafiło dotychczas 215 skarg na kary stosowane przez sanepid. Co najmniej 62 takie postępowania zakończyły się decyzją o uchyleniu kary lub stwierdzeniu nieważności decyzji nakładającego ją organu.

Między innymi to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu zapłacić 4,5 tys. zł kosztów sądowych w sprawie złamania obowiązku kwarantanny. W stołecznym WSA zarejestrowano setki spraw dotyczących skarg na decyzje Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Większość z nich dotyczy kar za naruszenie zakazu przemieszczania, naruszenia kwarantanny, nieprzestrzegania obowiązku zakrywania nosa i ust, czy naruszenia zakazu zgromadzeń. Sąd rozpatrywał również sprawę nałożenia kary finansowej na przedsiębiorcę, który nie zastosował się do czasowego ograniczenia prowadzenia działalności związanej ze sportem, rozrywką i rekreacją. W większości przypadków sąd uchyla lub stwierdza nieważność kar pieniężnych.

O zwrot kosztów postępowania do sanepidu występowały również m.in. WSA w Szczecinie (kwota nieujawniona), Opolu (697 zł), Kielcach (221 zł), Gliwicach (497 zł), Bydgoszczy i Katowicach (697 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto