Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
3 z 12
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Autorka propozycji trasy i zdjęć: Karolina Dąbek...
fot. materiały Urzędu m.st. Warszawy

Nieoczywiste trasy spacerowe w Warszawie. Tajemnicze miejsca i przepiękne widoki. Idealne na oddech od miasta

3. Echa industrialnego Kamionka

Autorka propozycji trasy i zdjęć: Karolina Dąbek

Warszawski Kamionek niejednego zaskoczy. Kilka przystanków tramwajowych od centrum pełnego wieżowców, w sąsiedztwie imponującego PGE Stadionu Narodowego oraz urzekającego Parku Skaryszewskiego możemy znaleźć miejsce, które różni się od tych, polecanych w przewodnikach. Postindustrialne zabudowania znajdujące się na Kamionku intrygują i zachwycają jednocześnie klimatem dawnej Warszawy.

Spacerując ulicą Mińską co krok spotykamy ślady kreatywności warszawskich artystów pozostawione na fasadach fabryk i dawnych zakładów, np. przy Bliskiej 23 zobaczycie niezwykły mural przedstawiający ptaka i węża. Został zrealizowany w ramach festiwalu Street Art Doping przez chińskiego artystę DALeast.

Przemysłowy charakter dzielnicy zmienia się wraz z rosnącą liczbą atrakcji kulturalnych, pracowni kreatywnych oraz modnych restauracji. Jednym ze sztandarowych przykładów jest SOHO przy Mińskiej 25. Możecie tu odwiedzić Muzeum Neonów, którym zachwycają się instagramerzy z całego świata. Muzeum Neonów jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych muzeów neonów na świecie. Historia muzeum rozpoczęła się w 2005 gdy Ilona Karwińska uratowała przed zniszczeniem neon dawnego sklepu „Berlin” przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. W zbiorach muzeum znajduje się ok. 100 neonów z całej Polski. Większość pochodzi z lat 60. i 70. XX wieku. W 2020 placówka została uznana przez czytelników brytyjskiego dziennika „The Guardian” jednym z 12 najciekawszych miejskich muzeów w Europie.

To, co na pierwszy rzut oka chciałoby się ukryć, na Kamionku zyskuje miano fascynujących miejsc ukazujących inne oblicze miasta. Znajdziecie tu porastające bluszczem opuszczone kamienice, jak ta przy Chodakowskiej 22 czy zabudowania dawnej fabryki “Perun”, będących jednym z najlepiej zachowanych i jednocześnie najstarszych przykładów architektury przemysłowej przy ul. Grochowskiej 301/305.

Warto wejść też na teren dawnego Instytutu Weterynaryjnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Kompleks budynków zajmujący ok. dwa hektary został wzniesiony w latach 1898-1900 wg projektu rosyjskiego architekta Władimira Pokrowskiego. Miejsce na siedzibę uczelni wybrano nieprzypadkowo, gdyż po sąsiedzku, w miejscu dzisiejszego parku Obwodu Praga Armii Krajowej, znajdowało się targowisko koni i bydła dostarczające studentom materiału badawczego. Teren został wykupiony przez m. st. Warszawa i przekazany orkiestrze Sinfonia Varsovia.

Zobacz również

Atalanta odrobiła straty z nawiązką w Pucharze Włoch. Zagra w wielkim finale

Atalanta odrobiła straty z nawiązką w Pucharze Włoch. Zagra w wielkim finale

Zagłębie Lubin ma nowego Prezesa Zarządu. Klub wciąż walczy o utrzymanie

Zagłębie Lubin ma nowego Prezesa Zarządu. Klub wciąż walczy o utrzymanie

Polecamy

Co oznacza szarpanie silnika? Mechanik mówi co trzeba zrobić

Co oznacza szarpanie silnika? Mechanik mówi co trzeba zrobić

Wody ubywa, problem rośnie. Dlaczego uwielbiane jezioro zanika?

Wody ubywa, problem rośnie. Dlaczego uwielbiane jezioro zanika?

Niebezpieczne żelki wycofane. Mogą uszkodzić DNA twoje i twoich dzieci!

Niebezpieczne żelki wycofane. Mogą uszkodzić DNA twoje i twoich dzieci!