Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepublikowane zdjęcia zniszczonej Warszawy. Niezwykła kolekcja podarowana przez rodzinę żołnierza Wehrmachtu [ZDJĘCIA]

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Warszawa. Ul. Srebrna. Zakłady „Bormann, Szwede i spółka, skrzyżowanie z ul. Wronią, w oddali kamienice przy ul. Twardej. Na ulicy tłum ludzi, stojący w kolejce (być może w związku ze zwężeniem ulicy barykadą nieopodal ul. Miedzianej.
Warszawa. Ul. Srebrna. Zakłady „Bormann, Szwede i spółka, skrzyżowanie z ul. Wronią, w oddali kamienice przy ul. Twardej. Na ulicy tłum ludzi, stojący w kolejce (być może w związku ze zwężeniem ulicy barykadą nieopodal ul. Miedzianej. Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało niezwykłe zdjęcia żołnierza Wehrmachtu, Kurta Baera. Ponad 130 fotografii z okresu II wojny światowej przedstawia m.in. pierwsze zniszczenia Warszawy. Fotografie zostały przekazane, jako spadek po żołnierzu. W przyszłości zobaczymy je w muzeum. Dalsza część artykułu poniżej.

Bezcenna kolekcja zdjęć

Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego powiększyły się o bezcenną kolekcję zdjęć z początku II wojny światowej. Autorem fotografii jest Kurt Baer, żołnierz Wehrmachtu, który brał udział w agresji na Polskę. Zdjęcia są zapisem jego drogi przez szlak bojowy na przełomie sierpnia 1939 r. i prawdopodobnie stycznia oraz lutego 1940 r.

- Te 136 fotografii zostało wykonanych przez Niemca, który z zawodu był złotnikiem. Został wciągnięty do armii w sierpniu 1939 roku i działał w jednym z oddziałów zaopatrzenia wojskowego armii atakującej Polskę - wyjaśnia varsavianista Ryszard Mączewski, współpracujący z MPW.

Warszawa. Ul. Srebrna. Zakłady „Bormann, Szwede i spółka, skrzyżowanie z ul. Wronią, w oddali kamienice przy ul. Twardej. Na ulicy tłum ludzi, stojący w kolejce (być może w związku ze zwężeniem ulicy barykadą nieopodal ul. Miedzianej.

Niepublikowane zdjęcia zniszczonej Warszawy. Niezwykła kolek...

Zapis szlaku bojowego

Fotografie przedstawiają Polskę atakowaną przez niemieckie oddziały. Możemy na nich zobaczyć m.in. chaty, które niemieckie oddziały mijały po drodze, zniszczony gmach Giełdy Warszawskiej, zrujnowane warszawskie kamienice czy uszkodzony gmach Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Wawelskiej. Nie brakuje też zdjęć ludności cywilnej. Jedna z ciekawszych fotografii przedstawia kobietę na pl. Grzybowskim, która tuli pod pachą kaczkę. Kolejne intrygujące zdjęcie zostało wykonane na ul. Srebrnej. - Jest zgromadzonych bardzo dużo ludzi, widać, że stoją w kolejce, ale nie wiemy jeszcze, jaką sytuację to zdjęcie przedstawia - opowiada Ryszard Mączewski.

Kolekcja zdjęć Baera została przekazana pod koniec 2018 r. w darze od Margarete Schicht i Emanuela Kolba. Para opiekowała się córką Baera. Po jej śmierci odkryli zbiór wojennych fotografii i postanowili podarować je Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecnie zdjęcia są opracowywane przez pracowników muzeum i wkrótce będzie można je oglądać w fototece MPW.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto