Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nierozłączność filmu i polityki

redakcja
redakcja
fot. nadesłane
fot. nadesłane redakcja
Koniec polityki w filmie? – to główne pytanie, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Sztuka i polityka – kino, film” w Toruniu. Debatowano także o politycznym wymiarze seriali, filmów historycznych i najnowszych produkcji. Nie zabrakło wrażeń artystycznych.

Trudno o jeden wniosek z konferencji, która 20 i 21 października odbyła się w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Podczas dyskusji podkreślano nierozerwalny związek sztuki filmowej i polityki oraz różne wymiary tego związku. Mówiono o wplątywaniu kina w działania ideologiczne, zarówno te potwierdzające system polityczne, jak i podważające go. Zaznaczono rolę jaką filmy pełnią w obrazowaniu tego co aktualnie dzieje się w społeczeństwie. Zastanawiano się także nad definicją kina politycznego. Czy jest to po prostu kino opowiadające o polityce i jej mechanizmach, czy także kino przekazujące określony światopogląd społeczno-polityczny twórcy?
Oprócz ogólnych dyskusji, analizowano konkretne obrazy. Marek Jeziński przedstawił mitotwórczy aspekt filmu „The Doors” Olivera Stone'a. Dariusz Baran zaprezentował wyniki badań nad obrazem rzeczywistości polityczno-społecznej w polskich i czeskich obrazach filmowych po 1989 roku. Natomiast Marcin Lisiecki podzielił się wynikami poszukiwań marksistowskich wątków we wczesnych filmach Piera Paolo Pasoliniego.
Drugiego dnia konferencji znalazło się miejsce dla tak odległych tematów jak obraz Ruandy w filmie „Munyurangabo” Lee Isaaca Chenga oraz hiperrealność wojny wietnamskiej w „Rambo”. Natomiast Tomasz Żaglewski przedstawił „Avatar” Jamesa Camerona i „Incepcję” Chritophera Nolana jako utopię i antyutopię społeczeństwa informacyjnego. Nie zabrakło także refleksji nad „Ekipą” Agnieszki Holland i „Psami” Władysława Pasikowskiego.
Wydarzeniem artystycznym konferencji była projekcja projektu „re:metropolis” autorstwa S.N. Iguratha na podstawie filmu Fritza Langa. Obrazom z 1926 roku towarzyszyła specjalnie skomponowana na tą okazję muzyka. W konferencji wzięli udział politologowie, socjologowie, kulturoznawcy, filmoznawcy i filozofowie z większości ośrodków naukowych w Polsce. Wydarzeniu patronowali: Prezydent Miasta Torunia, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmweb, Stopklatka, Independent, Cinema.pl, O.pl, Gazeta Pomorska, Toruń24.tv oraz UMK TV. Była to druga z cyklu konferencji „Sztuka i polityka”. Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WPiSM UMK, która to wydarzenie organizowała już zaprasza na kolejną edycję – tym razem poświęconą związkom polityki z teatrem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto